Erişilebilirlik

'Komploya Maruz Kalacağımız İlk Günden Belliydi'


Paris cinayetlerini değerlendiren gazeteci Ruşen Çakır, “Komploya uğrayacağımız belliydi, asıl şaşırtıcı olan saldırının bu kadar çabuk, etkili ve çarpıcı olmasıydı” diyor

PKK kurucularından Sakine Cansız, Brüksel merkezli Kürdistan Ulusal Kongresi Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in dün Paris’te öldürülmesi hem yetkili ağızlardan hem de bazı uzmanlar tarafından teröre son verme amacıyla başlatılan “İmralı
Ruşen Çakir
Ruşen Çakir
sürecini” baltalama girişimi olarak değerlendirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili değerlendirmesini Senegal’de bulunduğu sırada yaptı. Erdoğan, “Olayın önce aydınlanmasını beklemek lazım, hemen bir yorumun içerisine girmek yanlış olur. Bu, bir iç hesaplaşma olabilir, bunun yanında şu anda teröre karşı bizim vermiş olduğumuz bir mücadele var, mesafe almak istiyoruz. Bunu arzu etmeyenler de var, bunlar tarafından da böyle bir provokatif çaplı bir girişim de olabilir,” dedi.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Ruşen Çakır: “Saldırının bu kadar çabuk ve çarpıcı olması şaşırtıcı oldu”

Başbakan’ın bu görüşüne Vatan gazetesi yazarı Ruşen Çakır da katılıyor. Çakır, “Bunun şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum, çünkü bu yeni başlayan İmralı sürecinde komploya, provokasyonlara maruz kalacağımız ilk günden beri biliniyordu. Ama bu kadar etkili, bu kadar etken, bu kadar çarpıcı bir saldırı şaşırtıcı oldu. Bunun failleri kim olursa olsun, amacının yeni başlatılan süreci baltalamak olduğu çok açık şekilde ortada,” görüşünü savunuyor.

Komplocular kimler olabilir ?

Ruşen Çakır, “Bu tür bir komplonun tarafları kimler olabilir?” sorusuna ise şu yanıtı veriyor: “ PKK ve Kürt sorunlarının çözümünü istemeyen, bunun kendi çıkarlarına zarar verebileceğini düşünen kim varsa - içerde ve dışarda - herkes olabilir.” Çakır devamla, “Türkiye bu sorunu çözerse bölgesinde hatta dünya genelinde çok iddialı bir ülke olacak; bu sorun çözülürse önü çok daha açık olacak. İşte bundan rahatsız olan komşu bir ülke de, Türkiye ile sınırları olmayan ülkeler de, devlet veya ülke içindeki farklı odaklar da cinayetlerden sorumlu olabilir,” diyor.

“Serinkanlılık şart”

Ruşen Çakır işlenen cinayetler nedeniyle İmralı sürecinin olumsuz etkilenebileceğini de söylüyor.

Çakır, PKK’nın önemli iki ismini hedef alan saldırının Kürt hareketi için ciddi bir darbe olduğunu bu yüzden de şok etkisi yarattığını söylüyor. Gazeteci Çakır, “Bunun verdiği bir öfke var, burada eğer insanlar, saldırının amacını iyi analiz edip kavrayabilirlerse serinkanlı kalabilirler, umarım öfkeyle fevri hareketler olmaz,” diyor. Ancak Çakır, bu tür fevri tepkiler olabileceğinden kaygı duyduğu gibi benzeri saldırıların da devam edebileceği endişesini de taşıyor. Çakır bu konudaki görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Bu sefer başka yerlerde, başka saldırılar, PKK’ya atfedilen saldırılar olabilir, bunu bekliyoruz.”

“Öcalan’ın açıklamasını beklemek gerek”

Çakır, İmralı’dan gelecek açıklamanın ise serinkanlılığın korunması anlamında önemli olduğunu dile getiriyor: “İmralı’dan gelecek açıklama önemli olacak. Ben Öcalan’ın bir açıklamayla bunun bir provokasyon olduğunu söylemesini bekliyorum. Bu şekilde kendi taraftarlarını sakin olmaya çağıracaktır.”

Ruşen Çakır, hükümetin de bu yönde hareket etmesi gerektiğini kaydediyor.
Çakır, “İster basından ister başka çevrelerden olsun Suret-i Hak’tan görünüp bunu bir intikam çağrısına dönüştürmek isteyenler olabilir, işte bunlara karşı serinkanlı kalmak gerekir,” uyarısında da bulunuyor.
  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG