Erişilebilirlik

Profesyonel Sporcular Kariyerleri Sona Erdikten Sonra Ne Yapıyor?


Profesyonel Sporcular Kariyerleri Sona Erdikten Sonra Ne Yapıyor?

Amerika’da sporcular kariyerleri boyunca milyonlarca dolar kazanıyor. Ancak kariyerleri sona erdikten birkaç yıl sonra çoğunun elinde avucunda hemen hemen hiçbir şey kalmıyor. Amerika’nın Sesi, bu durumu değiştirmeye çalışan bir üniversite profesörü ile konuştu.

Kısaca Mori olarak tanınan Morvarid Taheripour, bir girişimci, Ivy League okullarından birinde professor ve planlamacı. Taheripour, profesyonel sporculara, spor kariyerleri sona erdikten sonra hayatlarının geri kalanını nasıl planlamaları gerektiğini öğretiyor.

Taheripour, ”Amerikan Futbol Ligi NFL’de bir oyuncunun kariyeri ortalama 3 buçuk yıl. Futbol oynayabildikleri yıllar son derece kısa,” diyor.

Bir profesyonel sporcunun spor kariyeri ortalama 33 yaşında bitiyor. Amerikan futbolu gibi fiziksel olarak çok zor olan sporlarsayda sporcular 28 yaşında sporu bırakıyor. ‘Peki sonra ne olacak?’ sorusunun yanıtıysa çok zor.

Kenneth Shropshire, ”Hayatları boyunca en iyi futbol oyuncusu olabilmek için çabalayan bu sporculara ‘şimdi ne yapabilirim’ sorusunun yanıtını bulmaları için yardım ediyoruz,” diyor.

Kenneth Shropshire, Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Fakültesi’nde görevli Taheripour’un meslektaşı. İkili, 2005 yılında Ulusal Amerikan Futbolu Ligi’yle ortaklaşa ‘İş İdaresi ve Girişimcilik Programı’nı kurdu.

Shropshire, ”Kimileri sporcuların iki kez öldüğünü söyler, önce sporu bıraktıklarında, sonra da gerçek ölümü tattıklarında. Kariyerleri sona erince, 25 yaşından sonra belki bir 40 yıl daha nasıl hayatımı kazanacağım sorusunu yanıtlamaları gerekiyor,” şeklinde konuşuyor.

Çocukken İran’dan Amerika’ya göç eden Taheripour için NFL’le işbirliği, bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına geliyor: ”Bu işbirliği den sevdiğim iş olan öğretmenliği kullanarak hem son derece başarılı, ama aynı zamanda çok da mütevazi olan sporcuların hayatında fark yaratmamı sağlıyor.”

Başarılı, zengin ve genç olmak çok da iyi olmayabilir. Yardım alsalar bile sporcuların hayatının bir sonraki evresini planlamak zor. Tony Stewart futbolu birkaç yıl önce bırakmış ve bu programa katılmış: ”İstatistikler profesyonel futbolcuların yüzde 78‘inin sporu bıraktıktan iki yıl sonra ya iflas ettiğini, ya işsiz kaldığını ya da boşandığını gösteriyor. Bu sonu kabul etmek zor. Futbolu bırakma zamanı geldiğinde başka bir plan hazırlamanız gerekli.”

Stewart’ın bahsettiği istatistikler iç karartıcı. Ancak son altı ay içinde programa katılan 220 sporcu büyük başarı elde etmiş.

Morvarid Taherirour, ”Sünger gibiler, öğrettiklerimiz yetmiyor, daha fazlasını istiyorlar. ‘Fark yaratmak istiyorum. Sırtımdaki formada yazan numaradan çok daha fazlası olmak istiyorum. Sadece bunu nasıl başaracağımı öğrenmek istiyorum’ diyorlar,” diyor.

İstatistiklerden biri olmamak için programa katılan Darwin Walker bugün başarılı bir işadamı. Walker başarısında futbolun büyük rol oynadığını söylüyor: ”Liderlik konusunda herşeyi Amerikan futbolundan öğrendim. Başarılı bir işadamı olmakla başarılı bir futbolcu olmak için gerekenler aynı. Çok çalışmak, kendini işine adamak, zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor.”

Bazı sporcular kariyerleri sırasında edindikleri becerileri iş dünyasına kolayca uygulasa da çoğu için bunu başarmak çok zor. Taheripour’un öğrencilere mesajı çok açık: ‘Arkanızda bırakacağınız mirası şimdi oluşturacaksınız. Sporculuk kariyeriniz ne kadar uzun sürerse sürsün siz bir sporcudan çok daha fazlasınız.’


XS
SM
MD
LG