Erişilebilirlik

Profesör Kasaba: "Her Ülkenin Dinamikleri Farklı"


Profesör Kasaba: "Her Ülkenin Dinamikleri Farklı"

Uzmanlar Libya’da Kaddafi rejiminin sonunun geldiğini söylüyor, Kaddafi sonrası neler olabileceğini tahmin etmeye çalışıyor. Seattle’daki Washington Üniversitesi Jackson Uluslararası Araştırmalar Bölümü Başkanı Profesör Reşat Kasaba, belirsizliğin uzun sürmesinin tehlikeli olacağını söylüyor.

Profesör Kasaba'ya göre, Libya, Mısır ve diğer Arap ülkelerinde sosyal medya ve yeni teknolojiler kullanan gençler, yönetimde söz sahibi olmak istiyor ve bunda da haklılar. Kasaba, son ayaklanmalarda yerel ekonomik koşulların da önemli rol oynadığını, gelir dağılımındaki haksızlıklar ve kötü yönetimlerle yolsuzlukların halkın sabrını taşırdığını belirtiyor.

Türkiye'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine model olup olamayacağı konusunda da Profesör Reşat Kasaba, her ülkenin kendi dinamikleri içinde değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor ve bu ülkelerin hepsinin birbirinden çok farklı yapılara sahip olduğunu vurguluyor. Profesör Reşat Kasaba, Türkiye'nin uzun bir demokrasi süreci yaşadığını hatırlatıyor.

Profesör Kasaba’yla Hülya Polat'ın yaptığı söyleşiyi aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.


XS
SM
MD
LG