Erişilebilirlik

Poroşenko Verdiği Ödünler Yüzünden Eleştiriliyor


Poroşenko Verdiği Ödünler Yüzünden Eleştiriliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Göreve başlayalı üç ay olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya hakkında aldığı kararlar nedeniyle tepki çekiyor. Cumhurbaşkanı tepkilere rağmen halktan destek görüyor. Kiev'de birçok Ukraynalı Poroşenko'nun şimdiye kadar aldığı kararları doğru buluyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı için ülkesinin video aracılığı ile Avrupa Parlementosuna bağlanarak Avrupa Birliği ile ilişkileri geliştiren yeni bir anlaşmayı onaylaması önemli bir başarıydı. Şubat ayındaki Devrim de bu yüzden başlamıştı.

Fakat bu an için bile bazı tavizler verildi.

Rus yanlısı ayrılıkçılar ülkenin doğusunu ele geçirmeye çalışırken, Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’nın kaygılarını gidermek amacıyla Avrupa Birliği anlaşmasının serbest ticaretle ilgili bölümlerinin yürürlüğe girmesini erteledi. Bu, bağımsızlık isteyen ayrılıkçıların hoşuna gitmese de cumhurbaşkanı, parlementonun doğuda geçici ve genişletilmiş güçler kurulmasını onaylamasını sağladı.

Kiev’de, devrimin yaşandığı Bağımsızlık Meydanı’nda halk, Poroşenko’ya destek verip vermeme konusunda farklı duygular içinde ama şimdilik cumhurbaşkanını destekliyor.

“Poroşenko’ya oy vermedim ancak şimdiye kadar yaptıkları bence yerinde.”

“Bu duruma son vermek için radikal kararlar almalıyız. Yüzlerce insanımızı öldürdüler. Bunları unutmamalıyız.”

Devrim, yeni nesil siyasetçilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bunların çoğu cumhurbaşkanını desteklese de, bazıları da eleştiriyor.

Alona Shkrum: “Adım Alona Şükrüm. Seçimlerden sonra büyük ihtimalle parlementoya girecek yeni siyasetçilerden biri olacağım.”

Bu açıklama, Anavatan Partisi adlı yeni muhalefet partisi adayı bir avukattan geliyor. Ayrılıkçılarla yapılan görüşmelerde daha fazla şeffaflık isteyen aday, AB anlaşmasının uygulamaya sokulmasının gecikmesinden kaygılı.

Alona Shkrum: “Yasaların yürürlüğe girme aşamasında değişiklikler yapılabileceğini duyduk ve bundan endişeliyiz.”

Ukrayna’da parlemento seçimleri önümüzdeki ay yapılacak. Profesör Oleksiy Haran, Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun seçmenlerin istediği gibi kararlı bir şekilde hareket etmektense, diplomatik bir oyun oynamaya zorlandığını söylüyor:

“Elbette eleştirilecek ancak aynı zamanda bunu Ukraynalılar’a “ben barış için buradayım”diyerek kabul ettirecek. Kamuoyu güven oranlarını etkileyebilir fakat ciddi dalgalanmalar yaşanmaz.”

Haran’a göre, cumhurbaşkanının partisi, seçimlere beş hafta kala kamuoyu yoklamalarında halktan yaklaşık yüzde 40 destek alıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG