Erişilebilirlik

Pompeo'dan Doğu Avrupa'ya Çin ve Rusya Uyarısı


Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa’da komünizmin çöküşünün 30’uncu yılında Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini Çin ve Rusya’nın etkisine karşı direnmeye çağırdı.

Avrupa’da beş ülkeyi kapsayan turu kapsamında Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Pompeo, Çin ve Rusya’nın, 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bu yana demokrasi ve serbest pazar alanlarında sağlanan ilerlemelere ikiz tehdit oluşturduğunu söyledi.

Komünizmden geçmiş ülkelerin Çin ve Rusya’nın “yağmacı” yatırımları ve siyasi müdahalelerine karşı özellikle korunmasız olduğuna işaret eden Pompeo, Avrupa’nın enerji konusunda Rusya’ya bağımlılığı ve Çin’in Huawei teknoloji şirketi yoluyla Avrupa’nın telekomünikasyon piyasasına girmesine dikkat çekti.

Pompeo, bu tehditle mücadele için ABD’nin savunma işbirliği anlaşmaları ve değişim programları yoluyla bölgedeki rolünü arttıracağını vurguladı. Amerikalı bakan, ABD’nin on yıldır Orta ve Doğu Avrupa’da “kopuk” bir siyaset izlediğini, Çin ve Rusya’nın bu “boşluktan” yararlandığını öne sürdü ve şimdi bu durumu tersine çevirmeye başladıklarını savundu. Pompeo, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Çinli liderlerin bu son 10 yıl içerisinde bölgede çok daha agresif ve müdahaleci hale geldiğini belirtti.

Pompeo, “Moskova enerjiyi jeopolitik amaçları için siyasi silah olarak kullanmaya devam ediyor. Polonya ve aynı düşüncedeki diğer Avrupalı müttefikler ve ortaklarla, Rusya’nın Avrupa’nın enerji ve ulusal güvenliğini baltalayabilecek aynı zamanda Ukrayna’ya zarar verebilecek Kuzey Akım 2 boru hattı projesini durdurmak için birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Rusya-Almanya arasında öngörülen ve halen Baltık Denizi altında inşası devam eden boru hattı projesinde gazın Almanya’ya doğrudan ulaştırılması oradan da Avrupa geneline dağıtımının yapılması planlanıyor. Bu projeyle, birinci Kuzey Akım boru hattı üzerinden akan miktarın kapasitesinin daha arttırılması hedefleniyor.

Pompeo, Slovakya’nın başkenti Bratislava’yı son 20 yılda ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olarak bu durağında da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Pompeo, “Avrupa’da egemenlik ve özgürlükleri aşındırmak isteyen tek ülkenin Rusya olmadığını” belirterek, “Çin’in de bağımlılık yaratma ve siyasi sistemi manipüle etmeye yönelik ekonomik ve diğer çabalarına karşı tetikte olunması gerektiği” uyarısında bulunmuştu.

Pompeo Varşova’daki açıklamaları sırasında Huawei’yle iş yapılması konusundaki uyarısını da yineledi. Dışişleri Bakanı, ABD’nin, ülkelerin Huawei’yle iş yapmaya devam etmesi halinde Avrupa ve diğer yerlerdeki belli operasyonlarının ölçeğini düşürmek zorunda kalabileceğini söyledi. Pompeo, ABD olarak Huawei’nin başta NATO ve AB üyesi ülkelerde olmak üzere Avrupa’daki motifleri hakkında güçlü kaygıları olduğunun altını çizdi.

Amerikalı yetkililer, Çin’in güvenlik yasalarına göre Huawei ya da ZTE gibi şirketlerin Çin istihbaratına veri ya da erişim sağlamaya mecbur bırakılabileceğinden endişe ediyor. Çin’se ABD’yi yükselişteki bir rakibi bastırmaya çalışmakla suçluyor. Pompeo’nun sözlerine sert tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chungying, ABD’yi “asılsız suçlamalar ve uydurma tehditler” üretmekle, Çin ve diğer ülkelerin arasını bozmaya çalışmakla eleştirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG