Erişilebilirlik

Pompeo Uygur Müslümanları'yla Görüştü


Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki gözaltı kamplarından birinde kalan Mihrigül Tursun’un da aralarında olduğu Uygur Müslüman toplumunun üç üyesi ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Pompeo’nun “ABD’nin Çin’in İslam’a ve diğer dinlere karşı baskı politikasını sonlandırmak için destek vermeyi sürdüreceği” belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’deki gözaltı merkezlerinden birinde kalan Uygur Müslümanı Mihrigül Tursun’un yanı sıra yakınları gözaltına alınan ya da hüküm giyen Gulçehre Hoca, Ferkat Cevdet ve Arfat Erkin ile görüştü.

Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Pompeo’nun görüştüğü bu kişilerin “2017 yılı Nisan ayından bu yana gözaltı kamplarında Çin hükümeti tarafından tutulan 1 milyon Uygur, etnik Kazak ve diğer Müslüman azınlık grupları arasında” oldukları belirtildi.

Pompeo’nun görüşmede Çin’in kötü muameleleri konusunda tepkilerini dile getirdikleri için Uygur Müslümanları’nın cesaretlerini övdüğü ve “ABD’nin Çin’in İslam’a ve diğer dinlere karşı baskı politikasını sonlandırmak için destek vermeyi sürdüreceği” belirtildi.

Açıklamada Dışişleri Bakanlığı’nın 200’den fazla ülke ve bölgedeki insan hakları uygulamalarını inceleyen 2018 Ülkeler Raporu’na atıfta bulunuldu. Raporda bu gözaltı kamplarında Çin hükümet yetkilileri tarafından uygulanan işkence, baskıcı gözetim önlemleri, Uygur Müslümanları’na zorla domuz eti yedirme, Kuran-ı Kerim’lere el konulması gibi uygulamaların ayrıntılı şekilde anlatıldığı ifade edildi.

Çin hükümetine bu kişilerin yakınlarının ve keyfi şekilde bu kamplarda gözaltında tutulanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Çin’in Uygur Müslümanları’na yönelik baskıcı politikası Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda ABD’nin dış politikası bağlamında 2020 bütçesinin tartışıldığı oturumda da gündeme geldi. Mike Pompeo konunun Çin hükümetiyle yapılan temaslarda da gündeme getirildiğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG