Erişilebilirlik

Pompeo: ‘Süleymani Bağdat’a Diplomatik Misyon İçin Gitmedi’ 


Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Bağdat’ta drone’la düzenlediği bir hava saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani’nin, Irak’a barışa yönelik bir diplomatik misyon için gittiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Pompeo Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, Süleymani için alaylı bir dil kullanarak, “Tarihte, bu nazik beyefendi, bu çok düzen yanlısı diplomatın, Kasım Süleymani’nin Bağdat’a bir barış misyonu için gittiğini uzaktan yakından gösterecek bir işaret var mı? Bunun doğru olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Mike Pompeo, Süleymani’nin gerilimleri düşürmeye yönelik bir diplomatik misyon için gittiği iddiasını “İran propagandası” ve “kökten düzmece” olarak niteledi.

Basın toplantısında Pompeo’ya Başkan Donald Trump’ın İran’ın misilleme yapması halinde bu ülkedeki kültürel ve tarihi yerleri de hedef alabilecekleri açıklaması da soruldu.

Pompeo, ABD’nin tüm hedeflerinin değerlendirmeden geçirildiğini, bu hedeflere yönelik olası tüm adımların uluslararası savaş yasalarına uygun olarak atılacağını vurguladı.

Amerikalı bakan, Süleymani’nin öldürüldüğü saldırının da öncesinde hukuki boyutları açısından değerlendirildiğine emin olduğunu kaydetti.

Pompeo, İran’ın başka bir “kötü seçim” yapması halinde Başkan Trump’ın geçen hafta olduğu gibi kararlı ve ciddi bir karşılık vereceğini de belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, İran’ı Afganistan’daki barış çabalarını baltalamaya çalışmakla da suçladı. Pompeo, “İran, bölgesel ve uluslararası çapta barışa yönelik uzlaşıya katılmayı reddetti ve uzun süredir devam ettirdiği küresel çabaları kapsamında oradaki militan grupları da destekleyerek barış sürecini baltalamak için aktif biçimde çalışıyor” diye konuştu.

Pompeo'ya, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e New York'ta bu hafta düzenlenecek BM toplantısına katılması için vize vermediği haberleri de soruldu. Zarif kendisine vize verilmediğini CBS'e verdiği mülakatta açıklamıştı. Amerikalı bir yetkili, Zarif'in seyahati için vize başvurusunu değerlendirecek zaman olmadığını belirtti ancak talebin resmen reddedilip reddedilmediği hususu net değil.

Dışişleri Bakanlığı, vize süreçlerinin gizliliği gerekçesiyle konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, Pompeo da "ABD'ye seyahat edenlerin vize meseleleriyle ilgili yorum yapmıyoruz. Sadece şunu söyleyebilirim: BM kuralları altındaki yükümlülüklerimize her zaman uyarız ve hem bu spesifik örnekte hem de daha genel ölçekte bunu yapmayı sürdüreceğiz" mesajını verdi.

AP'nin haberinde, Pompeo'nun bu açıklamasının, ABD'nin, vize talebi resmen reddedilmediği müddetçe BM tüzüğüne uyulduğuna inandığı şeklinde yorumlandığına işaret edildi.

ABD'nin İran politikasıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Pompeo, stratejinin askeri boyutunun yanında diplomatik ve ekonomik boyutlarının da olduğuna vurgu yaptı. Pompeo, "İran politikamız ana vatanı, Amerikalılar'ın hayatlarını korumak ve savunmayı amaçlıyor. Sadece geçen hafta Süleymani'ye karşı saldırı değil, ortaya koyduğumuz tüm çabalar, başvurduğumuz strateji Amerikalılar'ın hayatlarını kurtardı" diye konuştu.

Trump Suudi bakan yardımcısıyla görüştü

Öte yandan Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Salman dün Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’la görüştüğünü açıkladı. Twitter üzerinden bu açıklamayı yapan ve görüşmeden fotoğraflar da paylaşan Prens Halid, Trump’la görüşmesinde Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın mesajını ilettiğini bildirdi.

Halid, Washington’daki temasları kapsamında ABD savunma ve dışişleri bakanlarıyla da bir araya gelmişti.

Beyaz Saray: ‘İran’ın tehditlerine tolerans göstermeyeceğiz’

Bu arada Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, ABD’nin İran’dan gelen son tehditlere “tolerans göstermeyeceğini” söyledi.

Fox News’a konuşan O’Brien, İran’ın Amerikalılar’a yönelik tehditlerini 40 yıldır sürdürdüğüne dikkati çekerek, ABD olarak bölgedeki durumu ve gelişmeleri yakından izlediklerini kaydetti.

O’Brien, Süleymani’nin öldürüldüğü operasyonu da savunarak, Trump yönetiminin operasyonu dayandırdığı istihbaratın “çok güçlü” olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG