Erişilebilirlik

Pompeo: ‘Rusya’nın Seçimlere Müdahalesi Kabul Edilemez’


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Soçi’de üç saatten uzun süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında Pompeo, Rusya’nın ABD seçimlerine müdahele etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Pompeo, böyle bir hamlenin zaten zayıf olan Rusya-ABD ilişkilerini daha da kötü etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Pompeo - Lavrov görüşmesi Özel Savcı Robert Mueller’ın Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahalesini inceleyen raporunun açıklanmasının ardından iki ülke arasında en üst düzey yüz yüze görüşme oldu.

Rusya’nın ABD’de 2020 yapılacak başkanlık seçimlerine olası bir müdahalesinin hoşgörülmeyeceğini belirten Pompeo, bunun sadece Rusya için geçerli olmadığını, ABD seçimlerinin özgür ve adil olduğunu, hiçbir ülkenin ABD seçimlerine müdahalesinin kabul edilmeyeceğini kaydetti. Lavrov ise Rusya’nın ABD istihbaratının iddia ettiği gibi 2016 başkanlık seçimlerine müdahale etmediğini ve Başkan Trump’ın seçim kampanyasıyla gizli anlaşma yapmadıklarını yineledi.

​ABD’li istihbarat yetkilileriyse Rusya’nın 2016 seçimlerine etki etmeye çalıştığını ve bunu tekrar yapabileceğini söylüyor.

İki bakan aralarında Ukrayna, Venezuela ve İran'ın da bulunduğu birçok konuda farklı görüşlerde olduklarını basın toplantısında da ifade ettiler.

Pompeo’dan Maduro baskısı

Pompeo ayrıca Rusya’dan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya verdikleri desteği çekmelerini istedi. ABD ve Rusya Venezuela konusunda da farklı görüşlere sahip. Washington muhalif lider Juan Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanıdığını belirtirken Rusya Nicolas Maduro’ya destek vermeyi sürdürüyor.

“İran’la savaş arayışında değiliz”

Pompeo son günlerde artan ABD-İran gerilimine de değinerek ABD’nin İran’la savaştan kaçındığını söyledi. “İran’la bir savaş arayışında değiliz” ifadesini kullandı.

Lavrov ise ABD’nin Ortadoğu’ya asker gönderme planlarıyla ilgili söylentilerin temelsiz olduğunu umduklarını kaydetti.

ABD ve İran arasındaki gerilim Başkan Trump’ın 2015’te BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’yla Tahran arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesiyle tırmanmıştı. Washington bunun ardından Tahran’ın enerji ve finans sektörlerine ekonomik yaptırımları yeniden yürürlüğe koymuştu.

Pompeo’dan Ukrayna için barış çağrısı

Pompeo basın toplantısında, ABD’nin Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından ilhakını kabul etmeyeceğini ve bu nedenle uygulanan ekonomik yaptırımlara da devam edeceğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı, Moskova’dan gözaltında bulunan Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılmasını ve doğu Ukrayna’ya barış getirmek için Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanıyla birlikte çalışmasını istediğini de söyledi.

İdlib de gündeme geldi

Pompeo ayrıca ABD’nin İdlib’de yükselen tansiyondan duyduğu kaygıyı da Lavrov’a iletti.

ABD Rusya’dan muhaliflerin kontrolündeki son bölgede olan İdlib’e hava saldırılarını azaltmasını istiyor.

Rus ordusu İdlib’deki son operasyonlarını kısıtlı ve isyancıların hava üslerine yönelik saldırılarına karşılık verme amaçlı olduğunu söylüyor.Ancak ABD’li yetkililer Rusya’nın Suriye rejim güçlerini bölgeye yapacağı tam kapsamlı bir operasyona zemin hazırlıyor olabileceğinden endişe ediyor.

Rusya ve Türkiye İdlib için Eylül ayında bir ateşkes anlaşmasına varmıştı. Ancak Suriye ve Rusya askeri uçakları 30 Nisan’dan itibaren bölgeye saldırılar düzenlemeye başladı.

Putin'le de görüştü

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Soçi’deki temasları kapsamında Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı görüşmenin ardından Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le de bir araya geldi.

Putin, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump’ın Rusya’yla ilişkileri normalleştirmeyi istediği izlenimi aldığını söyledi.

Putin ayrıca Rusya’nın ABD seçimlerine hiçbir zaman müdahale etmediğini, ayrıca enerji piyasalarındaki istikrarın da Pompeo ile ele almaları gereken konulardan biri olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG