Erişilebilirlik

‘’Rusya'nın Afganistan’da ABD Karşıtlığı Sürpriz Değil’’ 


Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Afganistan’da görev yapan ABD askerlerinin öldürülmesi için Taleban’a para teklif ettiği iddiaları hakkında konuştu.

Bakanlık binasındaki basın toplantısında, Pompeo, istihbaratı doğrulamadı. ABD Başkanı Donald Trump’ın konudan haberi olup-olmadığına da değinmeyen Pompeo, Ruslar’ın Afganistan’da ABD’nin karşısında yer almasının sürpriz olmadığını söyledi. Pompeo Rusya’nın yıllardır ABD askerlerini tehlikeye atacak şekilde Afganistan’da silah satışı yaptığını kaydetti.

ABD’nin meseleyle doğru şekilde yaklaştığını söyleyen Pompeo, ABD’nin bölgedeki çıkarlarına karşı Rusya’nın tek başına hareket etmediğini, bu konuyu Rus yetkililerle görüşmelerinde dile getirdiğini de belirtti.

Pompeo, ‘’Sizi temin ederim, hangi habere atıfta bulunuyorsanız, birliklerimizin tehdidin geçerliliği ve ciddiyeti hakkında düzgün şekilde bilgilendirilmesi için doğru şekilde ve net bir yanıt verdik’’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G-7 zirvesine davet edilip-edilmeyeceğinin ise Başkan Donald Trump’ın kararı olduğunu söyledi. Trump, bu ay düzenlenmesi planlanan G7 Liderler Zirvesi'ni Eylül ayına ertelemiş ve gruba Hindistan, Rusya, Güney Kore ve Avustralya'yı da eklemek istediğini açıklamıştı.

Çin'e Hong Kong ve Uygur tepkisi

Pompeo’nun gündeminde, Rusya ve Taleban iddialarının yanı sıra Çin’in Hong Kong’da yürürlüğe soktuğu ulusal güvenlik yasası, Pekin yönetiminin Uygurlar’a yönelik zorunlu aile planlaması ve İran’a yönelik yaptırımlar da vardı.

Hong Kong’da yürürlüğe sokulan ulusal güvenlik yasasının 38’inci maddesinin büyük olasılıkla Hong Kong’da yaşayan Amerikalılar’ı da kapsadığını söyleyen Pompeo, Pekin’in kararını ‘’acımasız ve tüm uluslara hakaret’’ olarak niteledi.

Pompeo, ‘’Özgür bir Hong Kong dünyanın en istikrarlı, müreffeh ve dinamik şehirlerinden biriydi. Şimdi ise komünistlerin yönettiği, halkı parti elitlerinin kaprislerine maruz kalacak bir başka şehir olacak. Çok acı’’ dedi.

Pompeo, hafta başında Associated Press haber ajansının yayınladığı ve Çin’in, Doğu Türkistan (Şincan) bölgesinde yaşayan Uygur azınlığın nüfus artışını önlemek için kürtaj ve kısırlaştırma dahil sert doğum kontrolu yöntemleri uygulamasıyla ilgili tepkisini basın toplantısında da sürdürdü.

Gelen haberlerin son derece rahatsız edici olduğunu yineleyen Pompeo, tüm ülkeleri, dini kurumları ve insan hakları örgütlerini, Çin Komünist Partisi’nin zulmüne karşı temel insan hakları için Çin halkının yanında durmaya davet etti. Pompeo, Doğu Türkistan'la tedarik bağları olan ABD firmaları için ticaret uyarısı yayınladıklarını açıkladı.

Geçen Salı günü BM Güvenlik Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmada İran’a yönelik silah ambargosunun süresiz olarak uzatılması çağrısında bulunan Pompeo bugün de basın toplantısında aynı yönde konuştu. Pompeo, Trump yönetiminin amacının ambargonun sadece kısa süreli uzatılması olmadığını söyledi; ‘’ABD’nin başka bir ülkenin rızası olmaksızın bu silah ambargosunun devamını sağlamak için açık bir hakkı var’’ dedi.

İran’la Batı ülkeleri arasında imzalanan anlaşmaya göre, Tahran’ın nükleer programıyla ilgili belirlenen sınırlara uyması durumunda, BM’nin silah ambargosunun Ekim ayında kaldırılması öngörülüyor.

XS
SM
MD
LG