Erişilebilirlik

Pompeo Çin’le Ticaret Görüşmelerinden Umutlu


Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Davos zirvesine video konferansla katıldı. Pompeo Çin’le planlanan ticaret görüşmelerinin sonucunun olumlu olacağından umutlu olduğunu söyledi.

Pompeo, Çin’i “komşularına karşı kavgacı” ve “totaliterliği benimseyen” şeklinde tanımladı ancak iki ülke arasındaki sorunun Pekin’in adil ve açık ticaret ilkesi ve fikri mülkiyet haklarına saygı göstermesi halinde çözülebileceğini belirtti.

Pompeo, “Bazıları iki süper güç arasında çatışma kaçınılmaz diyor. Biz ise bunu bu şekilde görmüyoruz” diye konuştu.

Çin’le ticaret müzakerelerinin bir sonraki ayağı 30-31 Ocak günlerinde Washington’da yapılacak. Pompeo, görüşmelerin bir sonraki ayağı için “Onları iyi karşılayacağız ve görüşmelerden olumlu sonuç alacağız” yorumunu yaptı.

Başkan Trump da geçen haftasonu Çin’le ticaret görüşmelerinin çok iyi gittiği yorumunu yapmıştı ancak Çin ürünlerine uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılmasını düşündüğü söylentilerini reddetmişti.

ABD-Çin ticaret savaşı dünya finans piyasalarını karıştırdı ve küresel ekonomik büyümede yavaşlamaya neden oldu. Pazartesi günü Çin neredeyse son 30 yılın en düşük büyüme rakamını açıkladı. Bunun önemli nedenlerinden biri ABD’nin ek gümrük vergileri. Uluslararası Para Fonu IMF ise son üç ayda ikinci kez 2019 yılı için küresel büyüme öngörüsünü iki büyük ekonomi arasındaki ticaret savaşına bağlı olarak düşürdü.

Soru-cevap kısmında Pompeo, Kuzey Kore’yle nükleer müzakerelerde gelecek ayın sonuna kadar ilerleme kaydedilmesini beklediğini söyledi.

Başkan Trump, Cuma günü Pyonyang’ın baş nükleer müzakerecisiyle Beyaz Saray’da görüşmüş, ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la Şubat ayında ikinci bir zirvede biraraya geleceği bildirilmişti.

Pompeo, görüşmenin bu süreçte iyi bir başlangıç oluşturacağını belirtti ve özel sektörün de yabancı yatırıma aç olan Kuzey Kore ile nihai bir anlaşmaya varılmasında önemli rolü olacağını kaydetti.

Pompeo, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için Moskova’yla da görüşme yapılması gerektiğini kaydetti ve Moskova’ya bu konudaki tutumunu ve davranışını değiştirmesi çağrısı yaptı. Pompeo, Washington’un yalnızlaşma politikası izlediği iddialarını da reddetti.

“Ortadoğu’da istikrar sağlamak için koalisyonlar oluşturmalıyız” diyen Pompeo, Yemen’deki savaşı sona erdirme konusunda ilerleme sağlanacağından umutlu olduğunu söyledi ve İsrail’le Filistinlileri biraraya gelmeye teşvik etmenin de yollarının mevcut olduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG