Erişilebilirlik

Pompeo'nun 'Koşulsuz Görüşme' Sözlerine Ruhani'den Yanıt


Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump yönetiminin İran’la koşulsuz olarak müzakerelere hazır olduğunu belirtti.

Pompeo bununla birlikte Tahran’a Ortadoğu’da tavrını değiştirme konusunda uygulanan baskıda yumuşama olmayacağını kaydetti.

İran’ın bölgede istikrar bozmaya kararlı olduğunu belirten Pompeo bununla birlikte Tahran’la görüşme ihtimaline kapıyı kapamadı.

"Koşulsuz görüşmelere hazırız" diyen Pompeo, “Onlarla masaya oturmaya hazırız ama Amerika’nın İslam Cumhuriyeti’nin kötü eylemlerini tersine döndürme çabası devam edecek” ifadesini kullandı.

Pompeo bu açıklamaları temaslarda bulunduğu İsviçre’de yaptı.

“Durum çok gergin ve biz bu gerginliğin farkındayız” diyen Pompeo, “İki taraf baskıyı arttırıyor, bu bizim için endişe verici” diye konuştu.

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis de ülkesinin Amerika-İran arasında arabulucu olmaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Cassis ya da Pompeo İsviçre’den böyle bir istekte bulunup bulunulmadığı konusunda bir açıklama yapmadı.

Pompeo, İran’da tutuklu Amerikalılar’la ilgili İsviçre’den bir talepte bulunup bulunmadığıyla ilgili de bir açıklama yapmadı.

Pompeo 4 ülkeyi kapsayan Avrupa turu kapsamında temaslarını sürdürüyor. Pompeo’nun ikinci durağı İsviçre oldu. Amerika Dışişleri Bakanı ülkesinin İran’la savaş istemediği konusunda Avrupalı liderlere telkinde bulunuyor.

Amerika İran’la gerilimin artması üzerine bölgeye ek kuvvet gönderme kararı almıştı.

Ruhani'den yanıt

Pompeo’ya yanıt İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den geldi. Ruhani, müzakere masasını terk edenin Washington olduğunu söyledi ve Amerika’nın "normal bir devlete" dönmesi gerektiğini belirtti.

Ruhani, “Müzakere masasını terk eden ve bir anlaşmayı ihlal eden ülke normal bir devlete dönmeli. O zamana kadar direnişten başka seçeneğimiz yok” dedi.

XS
SM
MD
LG