Erişilebilirlik

Polonyalılar Yasta


Çok sayıda kişi ülkedeki kiliselerde dua ederken, onbinlerce Polonyalı, başkent Varşova’daki cumhurbaşkanlığı sarayının önünde toplandı. Ölenler için ayrıca iki dakikalık saygı duruşu düzenlendi

Polonyalılar dün Rusya’da uçak kazasında ölen cumhurbaşkanları ve diğer üst düzey yetkililer için yas tutuyor.

Çok sayıda kişi ülkedeki kiliselerde dua ederken, onbinlerce Polonyalı, başkent Varşova’daki cumhurbaşkanlığı sarayının önünde toplandı. Ölenler için ayrıca iki dakikalık saygı duruşu düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, eşi ve 95 kadar yetkilinin bindiği uçak Rusya’nın Smolensk kentinde inişe geçerken düşmüştü. Kazada kurtulan olmadı. Rus yapımı Tupolev TU-154 model uçak, yoğun sisten dolayı dördüncü iniş denemesinde pisti tutturamamış ve gövdesi ağaçlara takılmıştı.

Ölenlerin cenazeleri bugün Varşova’ya götürüldü. Yas tutan binlerce Polonyalı, Fryderyk Chopin havaalanından başkente kadar uzanan 10 kilometre uzunluğundaki yola dizilerek, cenaze kortejini izledi.

Cumhurbaşkanı Kaczynski, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet birlikleri tarafından öldürülen 22 bin Polonyalı için düzenlenen anma törenlerine katılmak amacıyla Rusya’ya gitmişti.

Uçak kazasında ölenler arasında genelkurmay başkanı, Polonya’nın Afganistan’daki kuvvetlerinin komutanı, deniz kuvvetleri komutanı, merkez bankası başkanı ve bazı muhalefet milletvekilleri de bulunuyordu.

XS
SM
MD
LG