Erişilebilirlik

Polonya Başbakanı: 'Macron Ukala ve Tecrübesiz'


Cumhurbaşkanı Macron’un 3 günlük Doğu Avrupa gezisi diplomatik skandal ile sonuçlandı. “AB İşçi Dolaşımı Yönetmeliği’ni” değiştirmek için çıktığı 3 günlük Avusturya, Romanya ve Bulgaristan gezisinin sonunda Polonya ile diplomatik kriz patlak verdi. Bulgaristan ve Romanya’da temaslarını sürdürürken, Polonya Hükümeti’nin Yönetmelik’te yapılacak her türlü düzenlemeye karşı olduğunu açıklaması, Fransa Cumhurbaşkanı’nı öfkelendirdi.

Macron: “Polonya halkı daha iyisini hak ediyor”

Cuma günü, Bulgaristan Başbakanı ile gezisinin son durağı Varna’da ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, Polonya hükümetinin yeni bir hata işleyerek yeniden kendisini tarihin, AB’nin ve geleceğin sınırlarının dışına ittiğini dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, “Polonya halkı, AB değerlerine ihanet eden bu yöneticilerden daha iyisini hak ediyor. Polonya’nın kendisini izole eden bu kararı almasından dolayı üzgünüm . Polonya Başbakanı, halkına kötü ücret ödemenin iyi olduğunu anlatmakta sanırım güçlük çekecektir” diye konuştu.

Polonya’dan Macron’a : “Ukala ve tecrübesiz ”

Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Macron’un bu sert sözlerine yanıt vermekte gecikmedi. Yazılı bir açıklama yaparak Macron’a “ Polonya ile Fransa’nın AB nezdinde eşit üyeler olduğunu hatırlatan” Szydlo,“Belki de Fransa Cumhurbaşkanı’nın ukala sözleri onun tecrübe ve politik pratik eksikliğinden kaynaklanıyor. Bunu anlayışla karşılıyorum. Ama bu hatasını bir an evvel düzeltmesini ve gelecekte daha dikkatli konuşmasını sabırsızlıkla bekliyorum ” dedi.

Açıklamasında Macron’u doğrudan hedef alan Polonya Başbakanı, “Sayın Cumhurbaşkanına kendi ülkesinin işleriyle uğraşmasını öneriyorum. Belki o zaman kendi halkını, Polonya halkının ekonomi ve güvenlik seviyesine ulaştırabilir ” ifadelerini de kullandı.

Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski de, “ Şu anda Türkiye ve Romanya Dışişleri Bakanları ile yan yana bulunuyorum. Kısa süre önce NATO Genel Sekreteri’ni uğurladım. Demek istediğim, Polonya izole değildir, çünkü dünden bu yana önemli uluslararası toplantılara ev sahipliği yapıyoruz. Sanırım Cumhurbaşkanı Macron, bu bölge hakkında bilgi sahibi değil ve aktüaliteyi de çok iyi takip etmiyor ” dedi.

Elysee’den açıklama

Bu söz düellosunun ardından zaten soğuk olan iki ülke ilişkileri kriz noktasına taşındı. Sonunda krizi yatıştırmak isteyen Elysee Sarayı’ndan bir açıklama geldi. Açıklamada, Macron’un Polonya’ya dönük eleştirilerinin Avrupa Komisyonu tarafından da yöneltilen eleştiriler olduğu belirtilerek, “Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Polonya da dahil tüm AB ülkeleri ile çalışma arzusundadır ” denildi.

İlk kriz helikopter ihalesi

Fransa-Polonya ilişkileri, 2016 sonbaharında, iktidardaki, milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) bir önceki iktidarın imzaladığı 50 helikopterlik ihaleyi iptal edip Amerikan helikopterlerini alma kararı üzerine donma noktasına gelmişti. Ancak PiS’in iktidara gelmesinden bu yana Polonya’nın AB ile pek çok konuda sorunları ve görüş ayrılıkları artmaya başladı.

Polonya Hükümeti’nin AB ile de arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Çıkardığı bir dizi reformun ardından Avrupa Komisyonu da, 26 Temmuz’da Polonya’ya bir ültimatom göndererek, yargı bağımsızlığını zayıflatan yasal uygulamalara son vermesi için 30 gün süre vermişti.

Muhalefet özür bekliyor

PiS yöneticisi François Kalfon da, “Bir cumhurbaşkanı bulunduğu ülkenin ve kendi ülkesinin halkına saygı duyar. Fransızlar reform sevmez, Polonya halkı daha iyisini hak ediyor gibi sözler bir cumhurbaşkanının kullanacağı sözler değil. Macron’un Fransa’dan ve Fransızlar’dan özür dilemesini istiyoruz” diye konuştu.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG