Erişilebilirlik

Pokemon Go Oynamak Tehlikeli mi?


Pokemon Go Oynamak Tehlikeli mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Kuzey Amerika ve Avrupa’yı saran Pokemon Go fenomeni giderek bütün dünyaya yayılıyor. Gerçekliği yükseltilmiş Pokemon adlı cep telefonu oyunu, SurveyMonkey Intelligence dijital araştırma şirketi tarafından 2016’nın en popüler bilgisayar oyunu seçildi. Peki bu oyun nasıl oynanıyor? Neden bu kadar ilgi görüyor?

Onları fark etmek çok kolay, çünkü her yerdeler. Elinde cep telefonu tutan birine sadece kaç tane Pokemon avladığını sorun.

Cao Lin, 100 taneden fazla yakaladığını ve favorisinin Pikachu olduğunu söylüyor.

Güney California Üniversitesi’ndeki bu ağacın altında yakalanan Pikachu, Pokemon’lar arasında en fazla rağbet göreni.

Bu oyunu oynayanlar Pokemon’ları yakalıyor, eğitiyor ve diğer Pokemon’larla savaştırıyor. Gerçek dünya haritası kullanılan oyunda, sanal çizgi film karakterleri fiziksel dünyaya yansıtılıyor. Oyun, beklenmedik yararlar da sağlıyor.

Lin, “Yürümeniz gerek. Bu oyun aslında daha önce keşfetmediğiniz yerleri keşfetmenizi sağlıyor. Bu haftasonu arkadaşımla Santa Monica’ya gitmeyi planlıyorum. Çünkü orada çok farklı Pokemon yaratıkları olduğunu duydum” şeklinde konuşuyor.

Santa Monica İskelesi’nde, Pokemon avlayan oyuncuları görmek mümkün.

Timothy Glen, bu oyun sayesinde yeni arkadaşlıklar edinildiğini söylüyor.

Pokemon oyunu trafik kazalarından hırsızlığa kadar çok sayıda istenmeyen sonuç da doğuruyor.

Todd Richmond, “Dijital yenilikleri kucaklamaya hazırız. Ama bunu yapmadan önce düşünmek de gerek. Sanal veya gerçekliği yükseltilmiş bu tip dijital oyunlar herkesi çok cezbediyor. Bu oyunlar o kadar güçlü ki, oynayanlar bağımlı hale geliyor ve normalde yapmayacakları şeyleri yapıyor” diyor.

Todd Richmond ve ekibi, yıllardır sanal ve yükseltilmiş gerçeklik üzerine araştırmalar yapıyor. Richmond, henüz emekleme safhasında olan yükseltilmiş gerçekliğin önümüzdeki yıllarda hayatın her alanına gireceğini söylüyor.

Richmond'a göre yükseltilmiş gerçeklik, dijital dünyayı fiziksel dünyaya taşıyor. Herkesin çok daha kolay algıladığı bir alışverişten söz ediyoruz. Ancak bu aynı zamanda çok da tehlikeli olabilir. Çünkü artık herkese, her yerde reklam yapılması da mümkün.

Yükseltilmiş gerçekliğin hayatı zenginleştirebileceğini söyleyen Richmond, bu yeni teknolojinin istismarına karşı da uyarıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG