Erişilebilirlik

Platini Aday Olmuyor


Bir zamanlar Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA’nın istifa eden eski başkanı Sepp Blatter’ın yerini almasına kesin gözüyle bakılan Michel Platini, 26 Şubat’ta yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını söyledi.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA’nın görevden alınan başkanı Michel Platini, profesyonel futboldan sekiz yıllığına men edildiğine ilişkin kararın geri çevrilmesi durumunda bile FIFA başkanlık seçimlerinden önce kampanya yürütecek yeterli zamanı olmayacağını belirtti.

“Zamanlama benim için iyi değil” diyen Platini, diğer adaylarla eşit koşullarda yarışacak durumda olmadığını söyledi.

Platini’nin geçtiğimiz yıl Blatter’in yerine FIFA başkanlığı için yürüttüğü kampanya, yolsuzluk suçlamaları nedeniyle sekteye uğramıştı. Blatter, 2011 yılında Platini’ye 2 milyon dolar rüşvet vermekle suçlanıyor. İsviçre makamlarının konuya ilişkin başlattığı soruşturma devam ediyor.

Yolsuzluk suçlamalarını reddeden Blatter ve Platini’nin FIFA Temyiz Komitesi ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde temyize gitmesi bekleniyor.

14 yetkilisinin Mayıs ayında Zürih’te tutuklanması üzerine patlak veren yolsuzluk skandalı sonrasında zor günler geçiren FIFA aleyhine Amerika’da da kara para aklama, yolsuzluk, sahtecilik ve dolandırıcılık suçlamalarıyla davalar açıldı.

FIFA’nın 2018 Dünya Kupası’nın ev sahipliğini Rusya’ya, 2022’yi ise Katar’a vermesi üzerine İsviçre’de başlatılan soruşturma da sürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG