Erişilebilirlik

Planörcülükle Yamaç Paraşütüne Yoğun İlgi


Planörcülükle Yamaç Paraşütçülüğüne Yoğun İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Uçak yolculuğu çoğumuz için uçmaya en yaklaştığımız zamandır. Ancak doğayı gerçek anlamıyla uçan bir varlık olarak görmek isteyenler için belki de tek yol var: planörcülük ve yamaç paraşütçülüğü

Maryland, Ridgley yakınlarında güneşli, dünyayı kuş bakışıyla görmek için mükemmel bir gün.

Adam Elchin: “Bana sorarsanız bu yapabileceğiniz en huzurlu etkinliklerden biri.”

Adam Elchin, 14 yıldır Jim Rooney’le beraber uçuş rüyalarını gerçekleştiriyor.

Adam Elchin: “Bunu 3 boyutlu su kayağı gibi düşünebilirsiniz.”

Jim Rooney: “Bu daha çok yüzmekle uçmak arasında insanın adrenalinini yükselten bir şey.”

Özel donanımlar sayesinde engelli kişiler bile bu sporu yapabiliyor.

Adam Elchin: “Bacaklarını kullanamayan kişiler de buraya geldi. İniş takımları ve havada çekiş sistemi sayesinde dağdan koşmaya gerek kalmıyor. Bu çok kolay.”

Amerikan Planörcülük ve Yamaç Paraşütü Derneği sporun kurallarını belirliyor ancak aşağı yukarı herkes “tandem uçuş” yapabiliyor.

Adam Elchin: “Eğitmen kalkışı ve çekişi yapıyor. Planörden ayrıldıktan sonra kontrol size kalıyor. Yere 100 metre kadar yaklaşana dek tüm kontrol sizde.”

Havada olmak güzel bir duygu ve her yerde olduğu gibi burada da bir rekabet ruhu var. Ancak sonuçta herkes bu deneyimin güzelliği konusunda hemfikir.

Ric Niehaus: “Planörcülüğün en güzel yanı özgürlük hissi. Arazinin üzerinde dolaşmak ve nereye varacağınızı bilmeden bu güzellikten zevk almak. Bu inanılmaz.”

145 Dolar size bir eğitmenle 12-15 dakika arası uçuş hakkı yanında Ulusal Planörcülük Derneği’ne 30 günlük üyelik kazandırıyor. Tabii dünyayı çoğu insanın asla görmediği bir açıdan görme fırsatını saymazsak.
XS
SM
MD
LG