Erişilebilirlik

PKK'ya Karşı Tampon Bölge Tartışması


PKK'ya Karşı Tampon Bölge Tartışması

Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK’ya karşı düzenlediği operasyon, son yılların en büyük operasyonu oldu. Hakkari’de 24 Türk askerinin öldürülmesi üzerine düzenlenen operasyona tanklar ve helikopterle desteklenen binlerce asker katıldı.

Hürriyet gazetesinin savunma konulardan sorumlu muhabiri Metehan Demir, 1990’lardan beri düzenlenen yaklaşık 30 operasyon gibi bu sonuncusunun da etkilerinin sınırlı olacağı görüşünde. Demir, Türkiye’nin sınır ötesi saldırıları önlemek için bir tampon bölge kurmayı düşündüğünü, ancak bunun gerçekleşmesini önleyen birçok sorun olduğunu söylüyor.

Demirhan böyle bir bölge kurulmasının kolay olmayacağını, çünkü hem Irak hükümetinin hem de Amerika’nın buna karşı çıkacağını savunuyor.

Irak’tan dağ geçitlerini kontrol altına alma, PKK militanlarının Türkiye’ye Irak’taki üslerinden sızmasını önlemede en etkili yol olarak düşünüldü.

Türkiye’nin bölgede güçlü bir askeri varlığı var. Ama gözlemciler bu varlığın genişletilmesi ve bir tampo bölge kurulmasına Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin karşı çıkacağını vurguluyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen hafta Ankara’nın sabrının taştığını söyledi.

Davutoğlu, Kuzey Irak’taki bölgesel yönetim PKK saldırılarını önlemez ve Türkiye ile işbirliği yapmazsa Türk kuvvetlerinin uluslararası hukukun verdiği haklara dayanarak bölgeye gireceğini ve PKK’yı durduracağını belirtti.

Türkiye’nin PKK’ya karşı sertleşen tutumu Amerika tarafından destekleniyor.

Daha önce bölgede PKK’ya karşı savaşan emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, Türkiye’nin sınırötesi operasyonları ancak Amerika’nın sessiz desteğiyle gerçekleştirdiğini söylüyor.

Solmaztürk, sınırötesi operasyonlar konusunda Türk ve Amerikan tarafları arasında ortak bir anlayışa varıldığını belirtiyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, son PKK saldırılarını kınadı ve Amerika’nın terörle mücadeleye destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Washington, Türkiye’nin son operasyonlarını Bağdat ve Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin artan kaygılarına rağmen eleştirmekten kaçındı.

XS
SM
MD
LG