Erişilebilirlik

PKK Sınır Ötesine Nasıl Çekiliyor?


Çözüm sürecinin en kilit adımlarından PKK militanlarının sınır ötesine çekilmesi aşaması başladı. Türk hükümetinin hedefinde dünya tarihinin en kanlı eylemlerinin gerçekleştiği dönemi barış çözümüyle son vermek var.

Birlik ve Demokrasi Partisi eş başkanı Selahattin Demirtaş, Çarşamba günü sınıra doğru yaklaşık 2 bin kişilik PKK’lı grubun hareket ettiğini doğruladı. Demirtaş, bölgede yaşanabilecek olası bir gerginliğe yer vermemek ve militanların hayatlarını riske sokmamak için çekilmenin gece sürdüğünü vurguladı.

Abrurrahman Ecer: "6-7 kişilik gruplar halinde çekiliyorlar"

Hakkari Çukurca’ya bağlı sınır köylerinden Çığlı Köyü son 30 yılda adı sıklıkla terör eylemlerinde yer almış bölgelerden. Ama bu günlerde o köyde farklı bir heyecan yaşandığını vurgulayan Ecer, köylülerin bu tarihi sürece tanıklık etmekten mutluluk duyduğunu söylüor.

“Silahlı Olarak Çekiliyorlar”

Köyün muhtarı Abdurrahman Ecer, Çarşamba sabahı saat 3’de başlayan PKK’lıların sınır ötesine çekilmelerini yakından gözlemleyen isimlerden. Çözüm sürecinden tüm köyün umutlu olduğunu belirten Ecer, PKK’nın sınır ötesine çekilmesine tanıklık eden Çığlı Sınır ötesine çekilmelerinin yaklaşık 1 haftadır devam ettiğini iddia ediyor. Gördükleri militanların silahlı olduğuna da dikkat çekiyor.

Abdullah Ecer’in PKK’nın sınır ötesine nasıl çekildiğini anlattığı söyleşiyi aşağıdaki dosyadan dinleyebilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG