Erişilebilirlik

PKK’nın Bombalı Araç Ekibine Operasyon


Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde PKK’lı bir gruba yönelik operasyon düzenlendi. Valilik, operasyonda öldürülen 8 PKK’lının, örgütün son dönemlerde bombalı araçlarla düzenlediği saldırıların sorumluları olduğunu açıkladı.

Silvan ilçesine bağlı 4 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyon dün tamamlandı. Operasyonun tamamlanmasının ardından ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Operasyonda PKK’nın bölgede faaliyet gösteren bir timi hedef alındı. Operasyondan sonra valilik tarafından yapılan açıklamada, 8 militanın öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada öldürülen PKK’lıların örgütün bombalı araç saldırılarından sorumlu oldukları belirtildi. PKK’lıların Çınar, Hani, Mermer Jandarma Komutanlıkları ile Diyarbakır kent merkezinde polis servis aracına düzenlenen saldırının sorumlusu oldukları belirtilen açıklamada öldürülenler arasında örgütün Bager Cudi kod adlı alan sorumlusunun da bulunduğu ifade edildi.

Operasyonda ele geçirilen malzemeler ise şöyle: 7 el yapımı patlayıcı olarak hazırlanmış mutfak tüpü,70 kg amonyum nitrat, bir adet EYP düzenekleri için akü, 20 kalem muhtelif giyim malzemesi, 5 kalem yaklaşık 150 kg gıda malzemesi, 3 kalem muhtelif temizlik malzemesi, 9 Kalaşnikof tüfek, 5 el bombası ve kılıfı, 4 roketatar mühimmatı, bir gece görüş dürbünü, bir gece görüş gözlüğü, 5 EYP düzeneği, bir tabanca ve şarjörü, 14 tabanca mühimmatı, 27 dolu Kalaşnikof şarjörü, 810 Kalaşnikof fişeği, 33 Kalaşnikof şarjör kılıfı, 2 el telsizi, bir uydu telsiz, 30 EYP yapımında kullanılan pil, 13 sırt çantası, 13 uyku tulumu, bir adet hava görüntüsünü engellemek maksatlı branda, muhtelif miktarda roketatar yaprak sevk barutu, 3 adet termal görüntüyü engellemek maksatlı şemsiye.

Operasyonda öldürülen PKK’lıların sorumlu tutulduğu bombalı araçlarla düzenlenen saldırılarda, aralarında sivillerin de bulunduğu, Çınar’da 5, Mermer’de 3, Hani’de 2, Diyarbakır merkez de ise 8 kişi yaşamını yitirmişti.

PKK’nın Bombalı Araç Ekibine Operasyon
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

(Video Diyarbakır Valiliği tarafından medyayla paylaşılmıştır.)

XS
SM
MD
LG