Erişilebilirlik

'PKK El Yapımı Bombalarla Saldırılarını Sürebilir'


Kırsal kesime yerleştirilen bombalar Türk ordusunun operasyonu bölgesini genişletmesine neden oluyor ve böylece kentlerde PKK üzerinde oluşan baskıyı hafifletiyor.

İki buçuk yıllık ateşkesin Temmuz ayında sona ermesiyle PKK’nın el yapımı bombalarla ile gerçekleştirdiği saldırılar çok sayıda can aldı. Son 2 ayda 12 el yapımı bomba kullanılarak gerçekleştirilen saldırıda 60 asker ve güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Anadolu Ajansı’nın verdiği rakamlara göre diğer yöntemlerle gerçekleştirilen saldırılarda ölen asker ve polis sayısı ise 67.

Eski asker Metin Gürcan, PKK’nın el yapımı bombalarla gerçekleştirdiği saldırıların amacının, çatışma bölgelerini genişletmek olduğunu söylüyor. Kırsal kesime yerleştirilen bombalar Türk ordusunun operasyonu bölgesini genişletmesine neden oluyor ve böylece kentlerde PKK üzerinde oluşan baskıyı hafifletiyor.

PKK’nın bu patlayıcılarla uyguladığı vur-kaç taktiğinin düşük riskli ve etkili olmasının yanı sıra ses de getirdiğini söyleyen uzman, Al-Monitor’da yazdığı bir yazıda bunun PKK’nın üzerinde kentlerde oluşan baskıyı hafifletebileceğini belirtti. Gürcan, PKK’nın bundan sonra da askeri konvoyları bu yöntemle hedef alarak kentler arasındaki bağlantıları keserek devlet otoritesini güç durumda bırakabileceğini ifade etti.

PKK’nın en ölümcül bombalı saldırısı 6 Eylül’de gerçekleşti. Hakkari Dağlıca’da gerçekleşen eylemde 16 güvenlik görevlisi öldü. Bundan iki gün sonra Iğdır’da düzenlenen bir diğer saldırıda 14 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda Dilucu sınır kapısına götürülen gümrük görevlilerini taşıyan polis araçları hedef alınmıştı.

Önlem Almak Zor

El yapımı bombaları tuzak olarak kullanma taktiği PKK’nın 2007’den bu yana sıklıkla uyguladığı bir yöntem. Kendilerinden güçlü ve donanımlı Türk ordusu ile doğrudan çatışmaya girmek istemeyen grup, Hizbullah’ın kendisinden çok güçlü İsrail’e karşı Lübnan’ın güneyinde uyguladığı bombalı tuzak taktiğine dönüş yaptı. El Kaide de Amerikan güçlerine karşı Irak’ta benzer yöntemler kullanarak yüzlerce askerin ölümüne neden olmuştu.

2007’nin ikinci yarısında PKK 30 bombalı saldırı düzenledi.

Bu yöntemle mücadele etmek sekiz yıl öncesi kadar zor. Elektronik teknolojisinde parçaların küçülmesi bombacıların işini kolaylaştırdı. Cep telefonu gibi ucuz ve kolayca temin edilen aygıtlar bombaları patlatmak için kullanılabiliyor. Üstelik bu bombalar çöp tenekesi ya da konserve kutusu gibi göze batmayacak cisimlerin içine yerleştirilebiliyor. Bombaları hayvan leşlerinin içine saklamak da bir diğer yöntem.

Büyük oranda patlayıcı aynı zamanda motorlu taşıtların içine de saklanabiliyor. Iğdır’daki saldırıdan sonra açıklama yapan yetkililer saldırganların buldukları bir kamyonete 5 ton patlayıcı yüklediğini ve aracı park ettikten sonra konvoyun geçişi sırasında bombayı uzaktan kumanda ile patlattıklarını açıkladı.

PKK, basit bombalar yaptığı 1980’lerden bu yana daha karmaşık bombalar üretir hale geldi. Örgüt bu yöntemi sıklıkla kullanmaya 2007’de başladı. Eskiden bombalarda gaz silindirler kullanan PKK bugünlerde daha güçlü patlayıcılar ve aralarında gübre de olmak üzere farklı kimyasallar kullanıyor.

Bundan Sonra Gelebilecek Saldırılar

Türk yetkililer kendilerini daha fazla saldırıya hazırlıyor ve PKK’nın son 3 yıldır inişli çıkışlı devam eden barış görüşmeleri sırasında savaşı sürdürmeye hazırlandığını iddia ediyor. Yetkililer bazı patlayıcıların aylarca önce gömüldüğünü de öne sürüyor.

Yetkililer, Cizre’de 9 gün boyunca ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında ele geçirilen patlayıcıya dikkati çekiyor. Basına açıklama yapan Şırnak Valisi Ali İhsan Su, 39 el yapımı bomba ve 1150 kilo patlayıcı ele geçirildiğini söyledi. Sokağa çıkma yasağının yaşandığı günlerde 2 el yapımı bombanın da imha edildiğini ekledi. Su, bu dönemde öldürülen PKK militanı sayısının da 40 civarında olduğunu söyledi.

Küresel risk danışım şirketi NYA International, müşterilerini Türkiye’nin siyasi şiddet sarmalına sürüklendiği konusunda uyardıklarını belirtiyor. Şirket yaptığı açıklamada Türkiye’nin güneydoğuda PKK güç merkezlerine yönelik operasyonlarını arttırabileceği ve böylece ülkede yaşanacak PKK saldırılarında da artışa neden olabileceği uyarısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG