Erişilebilirlik

Piyasalar FED'i Bekliyor


Piyasalar FED'i Bekliyor
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Çin ekonomisine ilişkin kaygılar yatışmaya başlarken, finans piyasalarında dikkatler Amerika Merkez Bankası’nın bu ay ortasında yapacağı toplantıya yöneldi. 16-17 Eylül’de biraraya gelecek olan FED yetkilileri faizleri yükseltecek mi? Birçok ekonomist, bu soruya “evet” yanıtını veriyor ancak “ne zaman” sorusuna gelen yanıtlar karmaşık.

Çin ekonomisi dünya borsalarını sarsmadan önce, herkes Eylül ayında faiz artışı bekliyordu. Ancak, son dalgalanma bu netliği ortadan kaldırmış durumda. Ekonomist Mark Hamrick, “İşsizlik rakamlarının son yedi yılın en düşük seviyesine inmiş olması bile bu belirsizliği ortadan kaldırmadı” diyor.

Skype üzerinden konuştuğumuz ekonomist, Mark Hamrick, “Ağustos ayı işsizlik rakamları FED’e faizleri yükseltmesi için ne kırmızı ne de yeşil ışık yaktı. Dolayısıyla FED çok dikkatli hareket edecektir” dedi.

FED, hem tam istihdam hem de fiyat istikrarı hedefliyor. “Faizleri zamanından önce yükseltmek deflasyona neden olabilir” diyor Ekonomik Kalkınma Komisyonu ekonomisti Joseph Minarik.

Minarik, “FED faizleri zamanından önce ve hızlı şekilde yükseltirse ekonomide büyük, küçük her ölçekte talep düşebilir. Tüketim talebinin düşmesi de işsizliği tetikler,” diyor.

Uluslararası Para Fonu ise, Sözcü William Murray aracılığıyla, FED’e yıl başına kadar beklemesi çağrısı yaptı: “FED’in enflasyon ve ücretlerle ilgili daha somut verilere ulaşıncaya kadar faiz artışını erteleyeceğini umuyoruz.”

Ancak bu tür bir ertelemenin de maliyeti var. “Bunlardan biri de Amerikan ekonomisi yavaşlarsa, FED’in elinde durgunluğu aşmak için başka araç kalmamış olması” diyor ekonomist Joe Brusuelas: “FED’in üçüncü çeyrek sona ermeden temel faiz oranlarını %2 düzeyine getirmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde olası bir resesyondan çıkış yolunu ellerinde tutmuş olurlar.”

Ancak FED her seçeneği masada tutuyor. “Bu, belirsizliği sevmeyen piyasaları tedirgin ediyor” diyor Maria Fiorini Ramirez.

Ramirez devamla şu görüşleri dile getiriyor:“Faizleri ne zaman yükseltecekleri konusunda açıkçası diken üstündeyiz. Bu yüzden, ya bizlere, ‘zayıf ekonomi yüzünden bekleyeceğiz’ demeleri, ya ‘faizleri yükseltmiyoruz’ açıklaması yapmaları, ya da faizleri yükseltip, ‘şimdilik bu kadar’ demeleri lazım.”

Ancak belirsizliği zaman giderecek gibi görünüyor. Zira, FED’in, 16-17 Eylül’deki toplantısına kadar herhangi bir faiz artış

XS
SM
MD
LG