Erişilebilirlik

Pistorius ‘Kasten Adam Öldürme' Suçundan Aklandı


Güney Afrikalı engelli atlet ve olimpiyat madalyası sahibi Oscar Pistorius’un kız arkadaşını öldürmekle suçlandığı dava sonuçlandı ve sanık, “suç teşkil eden adam öldürme” suçundan hüküm giydi

Güney Afrika’nın ikinci siyah kadın yargıcı olan Thokozile Masipa yargı kararını okurken Pistorius’un yüz ifadelerinde bir değişiklik görülmedi. Sanık, “kasten adam öldürme” suçundan aklanmış oldu.

Savcılar Oscar Pistorius’un manken kız arkadaşı Reeva Steenkamp’i geçen yıl evinde, banyo kapısının ardından tabancayla kasıtlı olarak vurduğunu iddia ediyor. Sanık ise gece evine hırsız girdiği düşüncesiyle ateş ettiğini söylüyor.

Pistorius’un ailesi, genç atletin kasten adam öldürmekten suçlanmamasına sevinirken, karar Steenkamp’in ailesinde hayal kırıklığı yarattı.

Yargıç, Pistorius’un ateş açtığında mantıklı karar vermediği görüşüne vardı. Yargıç Masipa, sanığın derhal polis çağırması ve kurbanı yaşatmak için ilk müdahalede bulunmuş olmasını iyi hal gerekçesi olarak gösterdi.

Güney Afrika yasaları, kasıtlı olmayan, ancak “suç teşkil eden adam öldürme” kararlarında en ağır ceza olarak 15 yıl veriyor. Pistorius’un cezası 13 Ekim’de açıklanacak. Ancak avukatı, o tarihe kadar kefaletle serbest kalması için çalışacağını açıkladı.

Oscar Pistorius 2013 başında Johannesburg’da bir restoranda da silahıyla ateş açtığı için yargılanmıştı. Pistorius o dönemde yasadışı silah bulundurmak ve kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

29 yaşındaki Oscar Pistorius, bacaklarının doğuştan kesilmesi yüzünden karbon-fiber protez bacaklarla koşuyor. 2012 Londra Paralimpik Oyunlarında altın madalya kazanan atlet, protez bacaklarından dolayı Ridley Scott’un Türkiye’de “Bıçak Sırtı” adıyla vizyona giren 1982 yapımı ‘Blade Runner’ filminin adıyla anılıyor.

XS
SM
MD
LG