Erişilebilirlik

Philip Morris Avustralya Hükümetiyle Mahkemelik Oldu


Philip Morris Avustralya Hükümetiyle Mahkemelik Oldu

Dünyanın en büyük sigara üreticilerinden Philip Morris Avustralya hükümetini mahkemeye verdi.

Şirket, Avustralya’da satılan sigaraların paketlerinde şirket logosunun kaldırılması kararının ticaret yasalarına aykırı olduğunu savunuyor.

Gelecek yıl yürürlüğe girecek yasa, sigara paketlerinin hepsinin aynı renk olmasını, şirket adının aynı boy ve aynı tip harfle yazılmasını ve paketin üst yarısına uyarıcı resim konulmasını öngörüyor.

Sağlık yetkilileri yeni tip paketlerin sigara içinlerin sayısını azaltacağını umut ediyor.

Merkezi Hong Kong‘da bulunan şirket, yasanın Hong Kong ile Avustralya arasında ticari anlaşmaları ihlal edeceğini ileri sürüyor.

Philip Morris Avustralya Hükümetiyle Mahkemelik Oldu
Philip Morris Avustralya Hükümetiyle Mahkemelik Oldu

Bir süre önce Amerika da sigara paketlerine uyarıcı resim konulmasına karar vermişti. Fotoğraf ve resimler hastalıklı akciğerler, çürük dişler ve kanserden ölen insanlarla ilgili.

Gıda ve İlaç Dairesi tarafından hazırlanan görsel uyarıların, paketlerin ön ve arkasında üste konulması Ekim ayından itibaren zorunlu olacak.

2009 yılında çıkarılan bir yasa Gıda ve İlaç Dairesi’ne tütün ürünlerini denetleme yetkisi de verdi.

Amerika’da satılan sigara paketlerinde son 25 yıldır küçük uyarılar bulunmasına rağmen sağlık yetkilileri bunun yeterli olmadığı görüşünde.

Yeni yasaya göre, üretici şirketler, sigara ve diğer tütün reklamlarına ayırdıkları bütçenin beşte birini, tütün bağımlılığının zararlarını anlatacak programlara ayırmak zorunda.

Sigara içenlerin sayısı düzenli olarak düşüş gösterse de Amerikalılarını yüzde 20’si hâlâ sigara içiyor.

XS
SM
MD
LG