Erişilebilirlik

Philadelphia'da Yolcu Treni Raydan Çıktı


Washington’dan New York’a giden bir yolcu treni dün akşam Philadelphia kentinin kuzeyinde raydan çıkarak kaza yaptı. Philadelphia Belediye Başkanı Michael Nutter, kazada en az altı kişinin öldüğünü açıkladı.

Amtrak şirketine ait Northeastern Regional 188 no.lu tren, dün akşam 238 yolcu ve beş kişilik mürettebatla Washington’dan hareket etmişti. En az 50 kişi de hastaneye kaldırıldı. Yetkililer yaralılardan altısının hayati tehlikesi olduğunu bildirdi.

Trende yolcu olarak bulunan Associated Press müdürlerinden Paul Cheung, önce trenin sanki ani bir şekilde frene basılmışçasına yavaşladığını, daha sonra trenin sarsıldığını ve bagajların tepesinde uçtuğunu söyledi. Cheung, bazı yolcuların ağır şekilde yaralandığına, diğerlerinin camlardan tırmanarak kendilerini trenden dışarı atmaya tanık olduğunu belirtti.

CNN televizyonundaki görüntüler, trenin yana yattığını gösteriyor.

Port Richmond bölgesinde yaşanan kazanın ardından olay yerine giden polis, halka trenden uzak durmaları, yardım görevlilerine engel olmamaları uyarısında bulundu. Kaza bölgesine giden tüm yollar polis tarafından kapatılırken, yalnızca ambulans ve itfaiyenin geçişine izin veriliyor. Kazaya yaklaşık 200 kadar polis müdahale etti.

Olay yerinden çok sayıda yaralı, sedyelerle uzaklaştırılırken, yolcuların çoğunun kendi başlarına kaza mahallinden ayrıldığı görüldü.

Trende bulunan Amerikalı eski milletvekili Patrick Murphy yolcuların çıkmasına yardımcı olduğunu açıkladı. Murphy ayrıca itfaiyenin olay yerine geldiğini gösteren fotoğrafları Twitter hesabında yayınladı.

Kazanın nedeni henüz açıklığa kavuşmadı. Ancak CNN, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) dayandırdığı haberinde, sabotaj ihtimalinin olmadığını bildirdi. Amtrak şirketi, trenin raydan çıktığının farkında olduklarını, daha sonra güncel bir açıklamanın yapılacağını belirtti. Amerikan Ulusal Ulaştırma Güvenlik Dairesi de kazanın nedeninin araştırıldığını açıkladı.

Kazanın ardından Philadelphia ve New York arasındaki tüm tren seferleri iptal edildi.

Geçen pazar günü yine Amtrak şirketine bağlı bir tren kaza yapmıştı. New Orleans kentine giden tren, kasasız bir tıra çarpmış ve tır şoförünü öldürmüş, tırdaki diğer iki kişiyi ise yaralamıştı.

Mart ayında yine bir Amtrak treni, Kuzey Carolina’da bir traktöre çarpmış ve olayda en az 55 kişi yaralanmıştı.

XS
SM
MD
LG