Erişilebilirlik

Phelps Yüzmeye Altın Madalya ile Noktayı Koydu


Michael Phelps, Rio Olimpiyatları’na altın madalya ile noktayı koydu. Phelps’e göre bu kariyerinin son madalyası.

Phelps, 4x100 karışıkta Amerikan takımının kelebek ayağında yarıştı ve takımın altın madalya kazanmasında rol oynadı. Bu, Pehlps’in kariyerinde 23. Olimpiyat altın madalyası oldu.

Michael Phelps, bunun son madalyası olduğu konusunda ısrarlı. Phelps, “bu kariyerimi bitirmek istediğim şekildi, son kez binlerce kişinin önünde yürüyerek ülkemi temsil etmek” ifadelerini kullandı.

Phelps, 3 aylık oğlu ve nişanlısı ile daha fazla vakit geçirmek istediğini belirtiyor. Olimpiyatlrdan sonra nişanlısı Nicole Johnson ile evlenmeyi ve oğlunun büyümesini takip etmek istiyor.

Phelps’in final müsabakasını izlemek için Katie Ledecky de dahil Amerikan yüzme takımının birçok üyesi tribündeydi.

Phelps, 2012 Londra Olimpiyatları’ndan sonra emekli olduğunu belirtmiş ancak 1 yıl sonra havuza geri dönmeye karar vermişti.

Geri sönüşünde bazı zorluklar yaşamıştı. 2014’te alkollü araç kullanmaktan tutuklanmış, Dünya Şampiyonası’na gidememişti. Am bu hayatında bir dönüm noktası da oldu. 6 hafta boyunca hastanede terapi gördü.

İçkiyi bıraktı, babasıyla yeniden biraraya geldi, nişanlandı, uzun zamandır koçluğunu yapan Bob Bowman ile Arizona’ya taşındı ve baba oldu.

31 yaşında yüzme kariyerinin bittiğini söylerken çok daha kararlı görünüyor.

4x100 karışıktaki zafer kadınların karışıktaki zaferinden sadece dakikalar sonra geldi. Bu, Amerika takımının Yaz Olimpiyatları’ndaki 1000. Altın madalyası oldu.

XS
SM
MD
LG