Erişilebilirlik

Petraeus Kongre’nin Bingazi Oturumuna Katıldı


Adının karıştığı seks skandalı nedeniyle CIA başkanlığından istifa eden David Petraeus bugün Kongre’de yapılan Bingazi ile ilgili oturumlara katıldı.

Senato ve Temsilciler Meclisi’nin istihbarat komisyonları, 11 Eylül günü Bingazi’deki Amerikan Büyükelçiliği’ne düzenlenen ve Büyükelçi Chris Stevens’la birlikte dört Amerikalı’nın ölümüne yol açan saldırıda güvenlik açıklıları olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Bugün hem Senato hem de Temsilciler Meclisi istihbarat komisyonlarının oturumuna katılan Petraeus, saldırı sonrasında Libya’ya yaptığı gezi hakkında bilgi verdi. Kapalı kapılar ardında yapılan oturumda Petraeus’a, Obama yönetiminin Bingazi’deki olayları tanımlama şekli konusunda sorular soruldu.

Petraeus bu soruları yanıtlarken, Bingazi’deki olayların bir terör saldırısı olduğu yönünde kendisinde daha ilk baştan kanaat oluştuğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Peter King, eski CIA başkanının 14 Eylül günü görüşlerine başvurulduğunda bu kanaati dile getirmediğini söyledi.

Ancak Demokrat Dutch Ruppersberger, Petraeus’un başından beri aynı görüşleri dile getirdiğini vurguladı.

Kongre’nin bazı üyeleri Obama yönetimini, kasıtlı olarak olayı “öfkeli kalabalıkların” düzenlediği bir saldırı şeklinde gösterip, planlı bir terör saldırısı olduğunu seçimler öncesinde kamuoyundan gizlemekle suçluyor.

Bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri bu konuda özellikle Amerika’nın BM Daimi Temsilcisi Susan Rice’ı suçluyor. Rice, Bingazi’deki saldırıdan beş gün sonra verdiği demeçlerde olaya Hz. Muhammed’e hakaretler içeren bir filmi protesto eden öfkeli kalabalığın neden olduğunu söylemişti. Bu yüzden de bu Kongre üyeleri Rice’i yeni kabinesinde Dışişleri Bakanı yapmak isteyen Başkan Obama’ya itiraz ediyor.

Ancak Başkan Obama, seçimden sonra yaptığı ilk basın toplantısında Rice’ın istihbarat birimlerinin kendisine verdiği bilgiler doğrultusunda açıklamalar yaptığını söyleyerek BM Daimi Temsilcisi’ni korudu. Obama, yeni kabinesinde Rice’ı Dışişleri Bakanı olarak atamada kararlı olduğu işareti verdi.
XS
SM
MD
LG