Erişilebilirlik

Peşmerge Güçlerinin Başika Kuşatması Sürüyor


ABD destekli Kürt güçleri, Musul operasyonu çerçevesinde kilit öneme sahip Başika’yı da kuşattı.

Peşmerge güçleri Musul’a ikmal yolu da dahil olmak üzere Başika’nın üç koldan kuşatıldığı açıkladı.

Kürt güçleri, geçen hafta da Başika’yı ele geçirmek için saldırı başlatmış, ancak IŞİD tarafından püskürtülmüşlerdi.

Başika’nın birkaç gün içinde düşeceği tahmininde bulunan Peşmerge savaşçısı Regir Davut, “Güçlerimiz Başika’yı üç stratejik koldan çevreledi. IŞİD’in elinde sadece güneyde bir geçiş yolu kaldı” dedi. Davut, operasyondan önce Kürt güçleri ve ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Başika’daki IŞİD hedeflerini üç gün vurduğunu kaydetti, bununla birlikte IŞİD’in, ilerlemeyi engellemek için tüneller, bubi tuzakları ve intihar bombaları hazırladığını söyledi. Davut, “Başika’da fazla IŞİD üyesi kalmadı. Tünellerde saklanıyorlar” diye konuştu.

2014 ortasında IŞİD kente saldırmadan önce, Başika çoğu Ezidi ve Şabak olmak üzere 135 bin nüfusa sahipti. IŞİD’in eline geçtikten sonra kentte yaşayanların çoğu kaçtı. Başika’nın denetim altına alınması Irak’ın ikinci büyük kenti olan Musul’a giden yolda bir engelin daha ortadan kalkması anlamına geliyor.

Başika Türkiye’nin askerlerini konuşlandırdığı üssün de yakınında. Türk askerleri Musul’u almak için savaşacak Sünniler ve Kürtler’e destek veriyor. Türk desteği konusunda tartışmalar yaşanıyor.

Başbakan Binali Yıldırım Pazar günü yaptığı açıklamada Kürtler’in talebi üzerine kamptaki Türk askerlerinln destek sağladığını söyledi., Yıldırım, “Peşmerge kuvvetleri Başika’yı IŞİD’den temizlemek için askerlerimizden destek istedi. Biz, top ve tank atışları ve howitzerler ile onlara destek veriyoruz” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Türk desteği konusunda bilgi sahibi olmadığını ifade ederken, Irak Hükümeti de Türkiye’nin müdahil olmasına karşı çıkıyor.

Irak başbakanlığından yapılan açıklamada, bölgede Türk askerinin istenmediği vurgulanmış, Türkiye’nin Musul operasyonuna katkı sağladığı iddiaları da yalanlanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG