Erişilebilirlik

Pervez Müşerref’e Ev Hapsi


Pervez Müşerref

Benazir Buttto suikastini engellemediği gerekçesiyle 30 Nisan’a kadar ev hapsinde tutulmasına karar verilen Pakistan eski Devlet Başkanı halen başka bir suçtan zaten ev hapsinde tutuluyor

Pakistan’da terörle mücadele mahkemesi, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in, eski Başbakan Benzir Butto’ya düzenlenen suikastle ilgili olarak 30 Nisan’a kadar ev hapsinde tutulmasına karar verdi.

Rawalpindi’deki mahkeme, Müşerref hakkındaki tutuklama kararını bugünkü duruşmada aldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmaya, Müşerref de katıldı.
Pervez Müşerref, eski Başbaban Butto’ya düzenlenen suikasti önlemek için yeterli güvenlik önlemi almamakla suçlanıyor. Müşerref ise Butto’nun ölümüyle hiçbir ilgisi olmadığını söylüyor. Suikastın sorumluları bulunmuş ve bu konuda bir mahkumiyet kararı alınmış değil.

Pervez Müşerref zaten, bazı yargıçları meşru olmayan şekilde görevden aldığı suçlamasıyla ev hapsinde tutuluyor.

Müşerref, geçen ay Pakistan’a dönmeden önce dört yıl boyunca kendi isteğiyle sürgünde yaşadı. Pervez Müşerref, gelecek ay yapılacak seçimlere aday olarak katılmayı planlıyordu. Ancak, mahkemeler, Pervez Müşerref’in aday olamayacağına karar verdi.
XS
SM
MD
LG