Erişilebilirlik

Perinçek: 'Türkiye Bir Fesatla Karşı Karşıya'


Doğu Perinçek geçen Ocak ayında Strasbourg'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin duruşmasına katılmıştı.

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan milletvekili genel seçimleri öncesinde Almanya’daki Türk vatandaşları Türkiye’deki seçmenden bir ay önce, önümüzdeki 8 Mayıs Cuma’dan itibaren oy kullanmaya başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun hesaplarına göre 1,4 milyonu Almanya’da olmak üzere yurtdışında 2 milyon 867 bin seçmen var. Yüksek Seçim Kurulu, 7 Haziran seçimleri için 54 ülkede 115 sandık kurulduğunu açıkladı.

Yurtdışında en fazla Türk seçmenin bulunduğu Almanya özel bir duruma sahip. Önceki seçimlerden farklı olarak liderler bu seçimde buradaki toplantı ve mitinglere özel önem veriyor.

İlk olarak Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş seçmenle buluştu. Ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçmenlerle bir araya geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ise geçen Pazar vatandaşlara hitap etti.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de üç gün boyunca Almanya’da çeşitli toplantılarda konuşarak, Avrupa'daki Türklerin oylarına talip olduklarını açıkladı. Almanya’da yaptığı konuşmalarda sıklıkla “Türkiye’nin bir fesatla karşı karşıya kaldığını” dile getiren Perinçek, Amerika’nın Sesi Türkçe mikrofonuna yaptığı açıklamada, İşçi Partisi’nin adının değişmesi sonrasında yeni adıyla Vatan Partisi’nin Türkiye’nin beklentilerini yerine getirebilecek tek siyasi oluşum olduğunu iddia etti.

Türkiye’de 7 Haziran sonrasında AKP ile CHP’nin koalisyon kuracağını öne süren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bu hükümetin hedefinin “çözüm süreci” adı altında şu an geçerli olan “anayasayı hükümsüz kılarak, Kürtlere özerklik vermek” olduğunu savunuyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘İsviçre-Doğu Perinçek Davası’nda aldığı kararda 1915 olaylarının Yahudi Soykırımı’na benzemediğine ve bu kapsamda değerlendirilemeyeceğine karar verdiğini hatırlatan Perinçek, Alman Parlamentosu’nun iki hafta önce bu yönde aldığı kararı eleştiriyor.

Almanya’da göçmen düşmanlığının Türkleri hedeflediğini öne süren Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, kendi partisinin hükümete gelmesi halinde yurtdışında yaşayan Türklerin ırkçı akımlara karşı özgüvenlerinin artacağını ileri sürüyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:20 0:00

XS
SM
MD
LG