Erişilebilirlik

Pentagon'dan 'Güvenlik Mekanizması' Açıklaması


ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Patrick Ryder, Türkiye'yle Suriye'ye ilişkin güvenlik kaygılarının giderilmesi için birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna olası bir operasyonuyla ilgili soruyu yanıtlayan Ryder, "Suriye'de koordineli hareket edilmesi" gerektiği mesajı verdi.

Pentagon'da gazetecilere brifing veren Ryder, Türkiye'yle ABD arasındaki güvenlik mekanizması ve Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon başlatma planlarıyla ilgili soruları da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın süreçte Türkiye'nin arzu ettiği gelişmeleri göremediğine yönelik açıklamaları konusundaki bir soru üzerine Ryder, "Güvenlik mekanizmasını uygulamaya devam ettiğimizi söylemenin dışında bir yorumda bulunmayacağım. Şimdiye kadar 7 ortak hava keşif devriyesi, 2 de ortak kara devriyesi icra ettik. Devamı da gelecek" diye konuştu.

Ryder, omurgasını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin tahkimatları kaldırmasının güvenlik mekanizmasının uygulanması konusundaki iyi niyetinin göstergesi olduğunu söyledi. ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, "Türk müttefiklerimizle güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda çalışmaya devam edeceğiz. Tahkimatların kaldırılmaya devam ettiğini ve ilerleme olduğunu görüyoruz" dedi.

Türkiye’nin Suriye’ye olası operasyonu konusundaki haberleri gördüğünü belirten Ryder, "Ben gerçeklere odaklanmak isterim. Suriye’de koordineli hareket etmek başarının sırrı. Biz IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılmasına ve Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının giderilmesine odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ryder bir gazetecinin, Türk hükümetinin sabrının tükenmekte olduğu yönünde mesajlar verdiği ve Tel Abyad vurgusu yaptığını hatırlatarak, 'bu bölgelere sıranın ne zaman geleceğine" yönelik bir sorusunu da, “Şu anda Türkiye ve ABD arasında üzerinde çalışılması konusunda uzlaşma sağlanan bölgelere odaklanıyoruz” diye yanıtladı.

XS
SM
MD
LG