Erişilebilirlik

Pentagon'da Yolsuzluk Skandalı


Pentagon'da Yolsuzluk Skandalı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00
Donanma, Hava Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri Ulusal Muhafız Birliği’nin karıştığı bir dizi farklı yolsuzluk iddiası, nükleer silahları taşıyan kıtalar arası balistik füzelerin bulunduğu Montana’dan, Doğu Asya limanlarına kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor.

Durum Savunma Bakanı Chuck Hagel’i geçtiğimiz günlerde etikten sorumlu üst rütbeli bir general atamak zorunda bıraktı. Ahlak ve karakterin bir kurumun ve toplumun temelini oluşturduğuna dikkat çeken Hagel sözlerine şöyle devam etti: "Etik kuralları yönetimin her seviyesinde unutulmamalıdır. Bu, eğitimden Savunma Bakanlığı’nın her kademesine kadar geçerlidir. İster subay, ister er olsun… tepeden en aşağıya kadar.”

Temsilciler Meclisi California milletvekili Darrell Issa’nın yönetiminde toplanan kamu kurumlarını Denetleme Komisyonu, Deniz Kuvvetleri’nin ve merkezi Singapur’da bulunan Glenn Defense Marian Asia şirketini ilgilendiren skandalı soruşturmaya hazırlanıyor.

Şirketin başkanı Leonard Glenn Francis, Donanma’dan subaylara nakit parayla, lüks tatiller hediye ederek ve hayat kadınları çağırarak rüşvet vermek ve bu şekilde kendine ihalelerde avantaj sağlamakla suçlanıyor.

Soruşturmada tutuklanan Donanma subaylarından biri olan Michael Misiewicz, çocuk mülteci olarak Kamboçya’dan göç etmiş eski bir destroyer kaptanı.

Misiewicz aynı zamanda Pasifik’te devriye gezen 7’inci Filo’nun yardımcı lojistik subayıydı. Savcılar Misiewicz’in Francis’ten Amerikan gemilerini Francis’in sahibi olduğu limanlara yöneltmek için rüşvet aldığını ve Donanma’yı zarara uğrattığını söylüyor.

Bir diğer yolsuzluk skandalı da Donanma’nın ünlü SEAL komandolarının kullandığı susturucuyla ilgili. 8 bin dolara mal olan ekipman için Donanma’dan 1,6 milyon dolar tahsil edilmiş. Olay üzerine, Donanma Genel Sekreteri Ray Mabus, Genel Sekreter Yardımcısı Robert Martinage’ın istifasını istedi.

Hava Kuvvetleri de Amerika’nın nükleer silahlarını taşıyan kıtalararası füzelerini kontrol edecek subayları belirleyen sınavda 92 subayın hile yapıp yapmadığını araştırıyor. Donanma da benzer bir kopya skandalını soruşturuyor.

Kara Kuvvetleri Ulusal Muhafız Birliği’nin kayıt işlemleri de sorgulanıyor. Amerikan Senatosu personel alım memurları ve diğer görevlilerin toplam 66 milyon dolarlık sözleşme primini çalıp çalmadığını inceliyor.

Brookings Enstitüsü uzmanı Michael O’Hanlon, Pentagon’un yolsuzlukların üstüne gitmesi gerektiğini söylüyor: “Biraz daha fazla disiplin uygulamanın gerekli olup olmadığını düşünmek zorundayız. En azından yolsuzlukların önlenmesi için bir mesaj gönderilmiş olur. Bu tür denetim gevşekliğine tahammül etmek ve bunu sürdürmek mümkün değil.”

O’Hanlon’a göre bu skandallar ülkenin güvenliğini tehdit ediyor ve silahlı kuvvetlerin yapısına ve saygınlığına zarar veriyor.
XS
SM
MD
LG