Erişilebilirlik

Pentagon 'Otomatik Kesinti' Kıskacından Kurtulmaya Çalışıyor


Pentagon 'Otomatik Kesinti' Kıskacından Kurtulmaya Çalışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
Amerika Savunma Bakanı Chuck Hagel, Washington’un yaşadığı bütçe çıkmazını aşmak amacıyla yeni bir girişim başlattı. Beyaz Saray ve Kongre, bütçe kesintileri konusunda anlaşamadığı için otomatik kesintiler yürürlüğe girmişti. Hagel, Kongre ve Obama yönetiminin bütçe konusunda yakın bir zamana kadar uzlaşamaması durumunda Amerika’nın savunma gücünün bundan nasıl etkileneceğini ayrıntılı bir şekilde listeledi.

Amerika’nın 11 uçak gemisinden üçü kesintiler listesinde yer alıyor.

Savunma Bakanlığı, bütçesindeki otomatik kesintilerin, Amerikan silahlı kuvvetlerini zayıflatacağı yönünde aylardır uyarıda bulunuyordu.

Savunma Bakanı Hagel, geçen hafta olası kesintileri ayrıntılı bir şekilde liste olarak açıkladı: “İlk seçenekte, hantal unsurlarda kesinti yapmayı düşünüyoruz. Kara Kuvvetleri’nde 380 ila 450 bin asker azaltmasına gidecek, mevcut sayısı 11 olan uçak gemisi gruplarını 8 ya da 9’a indirecek, Deniz Piyadeleri’nin sayısını 182 binden 150 bine çekecek ve Hava Kuvvetleri’nin eski bombardıman uçaklarını emekliye ayıracağız.”

İkinci seçenekteyse, büyük ve maliyetli orduyu tutup, yeni silah teknolojilerine ayrılan araştırma yatırımlarını kesmek gündeme gelebilir: “Burada asker, gemi, uçak ve deniz piyadelerinin sayısının belirlediği kapasiteyle, modern silahlar ve ordumuzun teknoloji üstünlüğünün belirlediği yetenekler arasında tercih yapmamız gerekiyor.”

Bazı Pentagon yetkilileri, kesintiyi asker sayısında yapıp, insansız hava araçları gibi unsurlar ve özel operasyon timlerine ağırlık verilmesini tercih ediyor.

Savunma bütçesi uzmanı Todd Harrison, bütçe krizi aşılsa da aşılmasa da, Irak ve Afganistan’dan çekildikten sonra zaten Pentagon’un bütçe kesintisinden kurtulamayacağını söylüyor: “Eğer yetenek açısından daha iyiyse küçük ordu, daha güçsüz ordu anlamına gelmiyor. O zaman küçük bir kuvvetle daha fazla iş yapılabilir. İşte burada büyük bir soru işareti bulunuyor.”

Pentagon’un otomatik kesintilere yönelik geçmişteki uyarılarına daha önce kulak asılmadı. Bütçe krizi devam etti ve otomatik kesintiler yürürlüğe girdi. Harrison, Savunma Bakanı Hagel’ın aslında hazırladığı bu listeyle Kongre’nin dikkatini çekmeye çalıştığı görüşünde: “Hagel’ın yapmaya çalıştığı şey, otomatik kesintilerin yol açacağı sonuçları ayrıntılı bir şekilde ortaya koyarak, yeniden güvenilirlik tesis etmek.”

Savunma yetkilileri, yaptıkları uyarıların, Kongre ve Obama yönetiminin bütçe çıkmazını aşmasına yardımcı olmasını umuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG