Erişilebilirlik

Pentagon Ortadoğu’ya Binlerce Asker Göndermeyi Planlıyor


Amerikalı yetkililer Savunma Bakanlığı Pentagon’un Ortadoğu’ya binlerce asker gönderme ihtimaliyle ilgili planı konusunda bugün Beyaz Saray’ı bilgilendireceğini bildirdi.

Ek asker talebinin Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan geldiği kaydedildi. Konuyla ilgili bilgi veren yetkililer isimlerinin açıklanmasını istemedi çünkü planların henüz resmiyet kazanmadığı belirtiliyor.

Beyaz Saray’ın istenilen sayıda askerin ya da ne kadarının Ortadoğu’ya gönderilmesine izin vereceği, ek Patriot sistemleri ve daha fazla savaş gemisine onay verip vermeyeceği netleşmiş değil.

Pentagon sözcüsü Albay Rebecca Rebarich ise uzun süredir devam eden politikaları nedeniyle gelecekle ilgili planları konusunda spekülasyonda bulunmayacaklarını söyledi.

Yeni asker konuşlandırma haberleri, İran’la tansiyonunun yükseldiği ve Amerika’nın bölgeye uçak gemisi ve bombardıman uçakları gönderdiği bir dönemde ortaya çıkmış durumda. Amerika’nın 2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesinden bu yana Trump yönetimi, Tahran'ı Ortadoğu’da istikrarı bozucu faaliyetlerde bulunmakla suçluyor ve yeni ekonomik ambargolar uyguluyor.

Bununla birlikte Trump geçen hafta vekil savunma bakanı Patrick Shanahan’a İran’la savaş istemediğini belirtmişti.

Asker azaltma planları değişiyor mu?

Bölgeye ek asker gönderme kararı çıkması Trump’ın yaklaşımında değişiklik anlamına da gelecek. Trump geçmişte bölgedeki ABD askerlerinin sayısını azaltmak istediğini belirtmişti.

Trump geçen Aralık ayında Suriye’deki 2 bin Amerikan askerini çekeceğini açıklamış daha sonra 400’ünü ülkede tutmaya karar vermişti.

Reuters Haber Ajansı ise Amerika Savunma Bakanlığı’nın Ortadoğu’ya 5 bin asker göndermeyi planladığını kaydetti. Reuters haberini adı açıklanmayan iki Amerikalı yetkiliye dayandırdı.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan yetkililerden biri, talep edilen birliklerin taarruz değil savunma amaçlı birlikler olduklarını söyledi. Dünyanın çeşitli noktasındaki ABD ordusuna ait birimlerden zaman zaman bu tarz ek asker talebi geldiği ancak bunların her zaman karşılanmadığı hatırlatılıyor.

XS
SM
MD
LG