Erişilebilirlik

Pentagon'dan İncirlik Açıklaması


ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’de bulunan Savunma Bakanlığı personeli ve İncirlik Üssü hakkında bir açıklamada bulundu. Pentagon basın sözcüsü Peter Cook’un yapmış olduğu yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Türkiye’de bulunan bütün Savunma Bakanlığı personeli için yürüttüğümüz çabalarımıza devam ediyoruz. Elimizde bulunan bütün veriler bütün personelimizin hayatta ve güvende olduğunu gösteriyor. Bakanlık çalışanlarımızın, vatandaşlarımızın, ailelerinin ve bütün tesislerimizin güvende kalması için gerekli adımları atmaya devam ediyoruz. Türk hükümeti hava sahasını askeri uçaklarına kapattı ve bunun sonucu olarak İncirlik Üssü’nden yürüttüğümüz hava operasyonları şu anda durdurulmuş bulunuyor. ABD’li yetkililer, Türk yetkililerle birlikte hava operasyonlarının en kısa sürede tekrar başlatılması için çalışıyor. Bu arada ABD Merkez Komutanlığı da, İncirlik Üssü’nden yürütülen uçuşların durdurulması nedeniyle, diğer üslerden yapılan uçuş düzenini ayarlayarak IŞİD’e karşı yürütülen operasyonların aynı hızda devam edilmesini sağlamaya çalışıyor. Üs içindeki jeneratörler sayesinde İncirlik hava üssü, yapılan elektrik kesintisinden etkilenmiyor.”

Daha önce de, Amerikan konsolosluğu tarafından bir açıklama yapıldığı belirtilmiş, bu açıklamada da, Pentagon'un açıklamasına benzer ifadeler yer almıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG