Erişilebilirlik

'Bağdadi'nin Cenazesinden Geriye Kalanlar Denize Gömüldü'


ABD'li yetkililer Cumartesi günü Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen operasyonda ölen IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin cenazesinden geriye kalanların denize gömüldüğünü söyledi. Yetkililere göre, İslami kurallar da yerine getirildi.

IŞİD lideri Bağdadi'nin ABD özel kuvvetlerinin düzenlediği operasyon sırasında tünele kaçtığı ancak yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattığı belirtilmişti.

Reuters haber ajansına konuşan yetkililer, Bağdadi'nin cenazesinden geriye kalanların denizde tam olarak nereye gömüldüğü ya da İslami kurallara göre düzenlenen törenin ne kadar sürdüğü konusunda ayrıntı vermedi. İki yetkili, Bağdadi'nin cenazesinin uçaktan denize bırakıldığını düşündüklerini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley Pazartesi günü Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında Bağdadi'nin cenazesinden geriye kalanlara silahlı çatışma kanunu uyarınca uygun şekilde muamele edildiğini söylemiş ancak başka ayrıntı vermemişti.

2011 yılında Pakistan'da düzenlenen operasyonda öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in cenazesinin de denize bırakıldığı açıklanmıştı. Bin Ladin'in cenazesi uçak gemisi USS Carl Vinson'a nakledilmiş, yıkanıp kefene sarılarak, duası da yapılarak denize bırakılmıştı.

Pentagon'daki basın toplantısında ABD Genelkurmay Başkanı Mike Milley, Bağdadi operasyonunda hafif yaralanan köpeğin tedavisinin devam ettiğini söylemiş, köpeğin isminin açıklanmayacağını ya da fotoğrafının da henüz yayınlanmayacağını belirtmişti.

Başkan Donald Trump akşam saatlerinde Twitter'dan Bağdadi operasyonunda yaralanan köpeğin resmini paylaştı. Trump, "IŞİD Lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin yakalanıp öldürülmesinde HARİKA İŞ çıkaran muhteşem köpeğin (ismi üzerindeki gizlilik sürüyor) resmi üzerindeki gizliliği kaldırdık" diye yazdı.

Pazartesi günü öğle saatlerinde de Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mike Milley yaptıkları ortak basın toplantısında Bağdadi operasyonunu değerlendirdi; Milley operasyonun sadece ABD güçlerince yapıldığının altını çizdi. Operasyonda canlı yakalanan iki kişinin de gözaltında olduğunu belirtti.

“Bağdadi’nin sonu teröristlere bir uyarı”

Pentagon’da soru-cevap bölümü dahil yaklaşık 15 dakika süren basın toplantısında Savunma Bakanı Mark Esper önce IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyonu değerlendirdi. Operasyonun son derece başarılı bir şekilde uygulandığını, ABD personelinde can kaybı yaşanmadığını bir kez daha vurguladı.

Mark Esper, Bağdadi’nin ölümünün “saklanabileceklerini düşünen teröristlere yönelik güçlü bir mesaj ve uyarı” olduğunu vurguladı ancak Bağdadi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyona rağmen Suriye’de durumun hala karmaşık olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Esper, ABD’nin Suriye’de bulunma misyonunun IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması olduğunun altını çizdi, “Misyon net değilse, süregiden bir çatışmaya çekilmek çok kolaydır” ifadelerini kullandı. Suriye’de kalmaya devam edecek olan ABD askerlerinin terörle mücadele operasyonlarını sürdüreceklerini söyledi.

“Türkiye yersiz operasyonunun sonuçlarının sorumluluğunu taşımayı sürdürüyor”

Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda düzenlediği daha sonra Ankara ve Washington arasında varılan uzlaşma kapsamında durdurduğu Barış Pınarı Harekatı’nı “Türkiye bölgede istikrarsızlığa yol açan yersiz operasyonunun sonuçlarının sorumluluğunu taşımayı sürdürüyor” ifadeleriyle gündeme getirdi.

Geçtiğimiz hafta Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında bazı müttefiklerin sınırda güvenli bölge için uluslararası güce katkı verebileceklerini ilettiklerini söylemekle yetindi, başka ayrıntı vermedi.

“Stratejik Deyrizor’da pozisyon almaya devam edeceğiz”

ABD Savunma Bakanı, Suriye Demokratik Güçleri ile irtibatta olmaya devam edeceklerini ve petrol bölgelerinin denetimini sağlamayı sürdüreceklerini belirtti. “ABD askerleri IŞİD’i bu hayati kaynaklardan mahrum bırakmak amacıyla bu stratejik bölgede pozisyon almaya devam edecek ve orada bulunan askerlerimizin güvenliğini tehdit eden her gruba karşı da ezici bir askeri güçle karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. Esper, Deyrizor’daki petrol sahalarının Suriye Demokratik Güçleri için de bir para kaynağı olacağını belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley de Bağdadi operasyonunun askeri boyutuna ilişkin konuştu. Operasyonu CENTCOM bünyesindeki özel operasyon kuvvetlerinin düzenlediğini, ABD kurumları arasında istihbarat işbirliği sayesinde, hedefin Türkiye sınırından 6,5 kilometre uzaklıkta İdlib’de belirlendiğini söyledi.

Mike Milley, ABD askerlerine yönelik riski azaltmak ve yanlış hesaplamaları önlemek amacıyla, önceki operasyonlarla da tutarlı olarak, Bağdadi operasyonunun gerekli taraflarla koordine edildiğini belirtti. ABD askerlerinin operasyonda Bağdadi’nin bulunduğu binayı izole ettiğini, savaşçı olmayan sivillerin korunduğunu vurguladı.

Tünelde yakalanmamak için üzerindeki intihar yeleğini patlattığı belirtilen Bağdadi’nin cenazesinin kimlik doğrulaması çalışmaları için güvenli bir yere götürüldüğünü, daha sonra da cenazeye uygun şekilde muamele edildiğini söyledi.

“Görüntüler daha sonra paylaşılacak”

ABD Genelkurmay Başkanı, Bağdadi operasyonundan görüntü ve fotoğrafların gizlilik dereceleri değerlendirildikten sonra basın mensuplarıyla paylaşılacağını belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri’nden bir yetkili Bağdadi operasyonunun ortak bir operasyon olduğunu iddia etmişti. ABD Genelkurmay Başkanı operasyonun sadece ABD kuvvetleri tarafından düzenlendiğinin altını çizdi. Operasyonda canlı yakalanan iki kişinin de gözaltında olduğunu belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG