Erişilebilirlik

Trump: ‘Bana Öyle Geliyor ki Kaşıkçı Öldü'


Başkan Donald Trump, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölü olma ihtimali konusunda, "Kesinlikle bana öyle geliyor. Bu çok üzücü" dedi.

Montana eyaletine hareketinden önce Andrews hava üssünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Kaşıkçı'yı öldürdüklerinin tespit edilmesi halinde Suudiler açısından bunun sonuçlarının "çok ağır" olacağını söyledi.

Soruşturmanın sonuçlarını beklediğini ifade eden Trump, Suudi gazetecinin kaybolması konusunda, bunun çok kötü bir durum olduğunu belirtti.

Başkan Trump, üç civarında farklı soruşturmadan çıkacak ayrıntıları beklediğini böylece Kaşıkçı'nın kayıplara karışmasının derinine inebileceklerini kaydetti.

Suudi liderlerin olayda parmağı olduğunun tespit edilmesi halinde bunun ne gibi sonuçları olacağının sorulması üzerine Trump, "Çok ağır olmalı. Bu kötü, kötü bir durum ama neler olacağını göreceğiz" dedi.

Bu açıklamalarından hemen önce de New York Times gazetesine konuşan Başkan Donald Trump, o röportajda da Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü söyledi.

Trump, Kaşıkçı cinayetinde üst düzey bir Suudi rolü olabileceğiyle ilgili farklı kaynaklardan gelen istihbarata güvendiğini belirtti.

Başkan Trump, Veliaht Prens Muhammed Bin Salman'ın Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu olduğunu söylemektense kaçındı, olayın arkasında kim olduğu konusunda kesin yargılara varmak için hala "biraz erken" olduğunu kaydetti.

Bu olayın bütün dünyada yankı uyandırdığına dikkati çeken Trump, “Mucizelerin mucizesi gerçekleşmezse onun ölmüş olduğuna inanıyorum. Bunu farklı taraflardan gelen istihbarata ve her şeye dayanarak söylüyorum” diye konuştu.

Trump'ın bu son açıklamaları, Suudi Arabistan ve Türkiye'de Kaşıkçı konusunda temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan aldığı brifingin ardından geldi.

Kaşıkçı en son 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na evlilik belgeleri için girmiş, daha sonra kendisinden haber alınamamıştı. Türk yetkililer Suudi gazetecinin içeride öldürülüp cesedinin parçalara ayrıldığını belirtirken, Suudiler ise olaya karıştıklarını reddediyor.

Hem Türk hem de Suudi hükümeti Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasıyla ilgili aynı soruşturmalar yürütüyor.

Pence: 'Sonuçları olur'

İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürüldüğü düşünülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda Amerikan yönetiminden bir açıklama da Başkan Yardımcısı Mike Pence'ten geldi. Pence, "Soruşturma sonucunu bekleyeceğiz. Sadece oradaki bilgiyle de yetinmeyeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Suudi Arabistan’a soruşturmanın tamamlanması için birkaç gün daha zaman tanıyacaklarının mesajını vermişti.

Başkan Yardımcısı Mike Pence ise, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda bugüne kadarki en sert açıklamasını yaptı. Pence soruşturmanın birkaç gün içinde tamamlanacağına işaret ederek, "Ancak bu bilgi elimize geldiğinde sadece bu bilgiyle yetinmeyeceğiz, bütün delilleri toplayacağız ve sonrasında Başkan bir karar verecek” dedi. Pence, “Bir gazeteci şiddet görerek hayatını kaybettiyse bu bütün dünyada özgür ve bağımsız basına tehdittir. Bunun sonuçları olur” diye konuştu.

NYTimes: 'Suudiler General Assiri’yi suçlayacak'

Bu arada New York Times gazetesi, Suudi yetkililerin soruşturmada yapması muhtemel açıklama konusunda bir iddiada bulundu. Gazeteye göre, Suudiler Kaşıkçı olayıyla ilgili Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’a yakın istihbaratçı General Assiri'yi suçlamayı planlıyor.

Gazetenin iki gün önceki haberine göre, Amerika, Assiri'nin geçen ay gizli operasyonlar için "Kaplan Takımı" kurduğunu öğrenmişti ancak hedefin kim olduğu bilinmiyordu.

New York Times’a konuşan ve Suudilerin planlarına ilişkin bilgisi olan iki kişiye göre, Suudi yetkililer General Assiri’nin Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’da sorgulanması amacıyla yakalanması için Muhammed Bin Selman’dan sözlü onay aldığını ancak Assiri’nin ya kendisine verilen talimatı yanlış anladığını ya da yetkisini aştığını ve Kaşıkçı’yı öldürdüğünü açıklayacak.

Gazeteye göre, Suudi gazeteci Kaşıkçı konusunda Trump'ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner Başkan Trump’ı süreç boyunca Muhammed Bin Selman’ın yanında durmaya teşvik etti.

Gazetenin iddiasına göre, Kushner, Lübnan Başbakanı'nın kaçırılması, Yemen'de otobüsteki çocukların öldürülmesi gibi Suudi Arabistan’ın daha önceki eylemlerinde olduğu gibi Kaşıkçı konusunda da öfkenin bir süre sonra dineceğini savundu.

XS
SM
MD
LG