Erişilebilirlik

Pence: ‘IŞİD Yenilgiye Uğratıldı’


Mike Pence Speech at Conference of Diplomatic Missions in Washington DC

Başkan Yardımcısı Mike Pence Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen “Misyon Şefleri” Konferansı’nda ABD’nin farklı ülkelerinde görev yapan büyükelçilerine hitap etti. Başkan Donald Trump’ın “Önce Amerika” politikası bağlamında dış politikada da önceliğinin ABD’nin güvenliği olduğunu vurgulayan Pence “Askerlerimizi eve getiriyoruz. IŞİD yenilgiye uğratıldı, kazanımları korumak için bölgede kalacağız” dedi.

Pence konuşmasının başında Trump yönetiminin dış politika ve ulusal güvenlik stratejisinin unsurlarını anlattı. Başkan Yardımcısı, Amerika’nın çıkarlarını merkeze oturttuğu politika kapsamında Amerika’nın kendisine gerçekçi olmayan dev hedefler koymadığının, önceliğin ABD’nin güvenliği olduğunun altını çizdi.

Mike Pence, Trump yönetiminin dış politika alanında öne çıkan konu başlıklarına değinerek, İran, Kuzey Kore ve Çin’i saydı.

Konuşmasında doğrudan Suriye savaşına değinmeyen Pence IŞİD’le mücadeleden söz ederken bir kez daha “radikal islami terör” ifadesini kullandı. ABD ordusunun fedakarlığı sayesinde başarı kazanıldığını söyleyen Mike Pence “Askerlerimizi eve getiriyoruz. Hilafet parçalandı. IŞİD yenilgiye uğratıldı. Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız” dedi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan Trump’ın daha önce Twitter üzerinden paylaştığı “Bitmeyen savaşları artık bitirelim” mesajına atıfta bulunarak, “Bitmeyen savaşları düzgün bir şekilde sona erdireceğiz” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG