Erişilebilirlik

Pence: ‘IŞİD Hilafetini Ezdik’


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Suriye’nin Menbiç kentinde ABD askerlerinin öldüğü terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Pence açıklamasında, “IŞİD hilafetini ezdik. Kalıntılarının yeniden hilafet kurmasına izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Menbiç’teki saldırıyı Başkan Trump’la kınadığını belirten ABD Başkan Yardımcısı, “Silahlı kuvvetlerimizin cesareti sayesinde IŞİD hilafetini ezdik. Kapasitesini yok ettik” dedi. Suriye’den çekilme planına atıfta bulunan Mike Pence, “Askerlerimizi eve getirmeye başlarken Amerikan halkı, askerlerimiz ve onların aileleri adına, IŞİD’in kalıntılarının şeytani ve ölüm saçan hilafetlerini yeniden kurmasına izin vermeyeceğimizden emin olabilir. Ne şimdi ne de sonra” dedi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence sabah saatlerinde de Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen “Misyon Şefleri” Konferansı’nda ABD’nin farklı ülkelerinde görev yapan büyükelçilerine hitap etmişti.

Konuşmasında doğrudan Suriye savaşına değinmeyen Pence “Askerlerimizi eve getiriyoruz. Hilafet parçalandı. IŞİD yenilgiye uğratıldı. Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız” demişti.

Menbiç’teki saldırıyla ilgili Beyaz Saray sözcüsünden de kısa bir açıklama geldi. Sözcü Sarah Sanders açıklamasında şunları kaydetti:

“Suriye’de bugün öldürülen cesur Amerikalı kahramanların ailelerine en derin sempatilerimizi ve sevgilerimizi iletiyoruz. Saldırıda yaralanan askerler için de dua ediyoruz. Askerlerimiz ve aileleri bu ülke için çok fedakarlıklar yaptı.”

XS
SM
MD
LG