Erişilebilirlik

Pelosi Ziyareti Öncesinde ABD Savaş Gemileri Bölgede


ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Salı geç saatlerde Tayvan'a gitmesi bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, bugün Tayvan’a ziyaret düzenliyor. Çin’le ziyaret öncesinden tansiyon yükselirken ABD’nin 4 savaş gemisi, bölgede konuşlandırıldı.

Zziyaret son günlerde ABD ve Çin arasındaki tansiyonu arttırdı. Çin, kendi toprağı olarak gördüğü Tayvan’a Pelosi’nin ziyaretini iç işlerine müdahale olarak değerlendiriyor. Beyaz Saray yönetimiyse Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etme hakkının olduğunu belirtiyor.

Çin: ''Ateşle oynayan yanar''

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından Pelosi'nin Tayvan ziyaretiyle ilgili yapılan açıklamada,''ateşle oynayan Amerikalı siyasetçilerin iyi sonuç almayacakları'' belirtildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de Perşembe günü Başkan Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde Washington'un ''tek Çin'' politikasına bağlı kalması gerektiği uyarısında bulunduğu ve ''ateşle oynayan yanar'' dediği belirtilmişti.

Rusya: ''Tamamen provokatif''

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da ziyaretten önce konuyla ilgili açıklama yaptı. Peskov, ''Oraya gidip gitmeyeceğiyle ilgili şu anda kesin bir şey söyleyemiyoruz, ancak bu turla ve olası Tayvan ziyaretiyle ilgili her şey tamamen provokatif'' diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ziyaretin Washington'un Rusya'nın güçlü ortaklarından olan Çin'e baskı uygulamak için kullandığı provokatif bir eylem olduğunu söyledi.

Çin’in ziyaretin ciddi sonuçları olacağı ve Çin ordusunun da teyakkuzda olduğunu açıklamasının ardından ABD’nin de bölgeye aralarında bir uçak gemisinin de bulunduğu 4 savaş gemisini gönderdiği belirtildi.

Reuters haber ajansına bilgi veren bir ABD Deniz Kuvvetleri yetkilisi USS Ronald Reagan uçak gemisinin Tayvan’ın doğusunda olduğunu doğruladı. Aynı yetkili söz konusu gemilerin bölgede rutin devriye görevinde olduklarını ifade etti.

Öte yandan Çin askeri kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının da Tayvan’a yakın bölgede bu sabah itibariyle uçuşlar düzenledikleri belirtiliyor. Benzer şekilde Çin savaş gemilerinin de Tayvan karasuları sınırında dünden bu yana bekledikleri ifade ediliyor.

Çin dışişleri ve savunma bakanlıkları, bölgedeki askeri hareketliliğe ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Tayvan Savunma Bakanlığı da mevcut gelişmeler ve Çin uçaklarının sınır bölgesindeki uçuşlarının ardından alarm seviyesini arttırdıklarını açıkladı.
Uzmanlar askeri hareketlilikle tarafların birbirlerine gözdağı vermeye çalıştıklarını, kesinlikle bir temas beklemediklerini dile getiriyor.

Çin, Amerikalı yetkililerin Tayvan ziyaretlerinin adadaki bağımsızlık yanlılarına cesaret vereceği görüşünde. Washington ''tek Çin'' politikasını benimsiyor ve Tayvan'ı diplomatik olarak tanımıyor ancak ABD yasalarına göre adaya kendini savunmasını sağlayacak gereçleri sağlamakla yükümlü. Kongre'de de Tayvan'a desteğin arttırılması için baskı artıyor.

ABD'de Temsilciler Meclisi’nin bir başkanının Tayvan'a son ziyareti 1997 yılında Cumhuriyetçi Newt Gingrich tarafından gerçekleştirilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG