Erişilebilirlik

Pavey: 'Türkiye'de Büyüyen Ekonomi Sokağa İnmemiş'


Pavey: 'Türkiye'de Büyüyen Ekonomi Sokağa İnmemiş'

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul 1’nci Bölge 5’nci sıradan aday gösterdiği isim, uzun süre BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nde yöneticilik görevi üstlendikten sonra Türkiye’ye dönen Şafak Pavey. Pavey’i ilginç kılan Türkiye’de hayli göz ardı edilen bir alanda, engelli hakları konusundaki kararlılığı ve tüm dünyada artan bir eğilimin, “aktif vatandaşlığın” yaygınlaşması için emek harcaması. Aynı zamanda BM Engelli Hakları Dünya Sekretaryası’na atanan ilk özel kalem olan Pavey, Türkiye’ye dönme kararını ve siyasetteki hedeflerini Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

'Değişen CHP'ye İnancım Sonsuz'

Pavey: 'Türkiye'de Büyüyen Ekonomi Sokağa İnmemiş'
Pavey: 'Türkiye'de Büyüyen Ekonomi Sokağa İnmemiş'


Şafak Pavey, uzun yıllar yurtdışında yaşayıp çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönmesinde CHP'nin teklifinin etkili olduğunu söylüyor. "Değişen CHP içinde Kemal Kılıçdaroğlu ile Gürsel Tekin'in önerdiği sosyal devlet ve ayrıca liberal ekonomi ile sosyal sorumluluğu olan özel sektörle beraber elele kurulacak sosyal demokrasiyi yeniden tazelemek için CHP'nin çalışmalarına katıldım" diyor Pavey.

"Aktif yurttaş olmak istiyorum" vurgusu yapan Pavey, "kişinin kendi hakkının yanı sıra başkalarının da haklarına sahip çıkmasının aktif yurttaşlığın temelinde" olduğunu anlatıyor.

'Büyüyen Ekonomi Sokağa İnmemiş'

Pavey'e "Türkiye'ye geldiğinizde sizi en çok şaşırtan konular neler oldu" sorusunu yönelttiğimizde yanıtı "ekonomi" oluyor.

Pavey bu durumu şöyle anlatıyor: “Dışarıdan ‘Türkiye'nin ekonomisi büyüyor’ diye bilirdik. Ama şimdi mahalleleri gezerken ekonominin sokağa hiç inmediğini görüyorum. Küçük esnafla konuştuğumda büyüyen ekonomiden hiç pay almadıklarını görünce çok üzüldüm ve çok şaşırdım."

CHP milletvekili adayı Şafak Pavey, sosyal medyadaki yasaklardan rahatsız. Türkiye'de yasakların giderek arttığının altını çizen Pavey, "Bunu değiştireceğiz. Bu çok sahiplendiğim bir konu" diyor.

Pavey'le söyleşimizin tamamını aşağıdaki medya oynatıcıdan dinleyebilirsiniz.


XS
SM
MD
LG