Erişilebilirlik

Ağrı Kesici ibuprofen Parkinson’u Önlüyor


Stiffness of limbs is one of the clinical diagnosis of Parkinson’s disease

Dünyada yaygın ağrı kesici ibuprofen adlı ilacın Parkinson hastalığını önlemede çok başarılı olduğu belirlendi.

Parkinson hastalığı, adını, 19. Yüzyılın başlarında semptomlarını ilk kez tanımlayan İngiliz doktor James Parkinson’dan alıyor. Genellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkan hastalığın en önemli belirtileri uzuvların titremesi, kas sertliği ve vücut hareketlerinin yavaşlığı. Diğer belirtiler arasında, öne eğik durma, küçük adımlarla ve ayaklarını sürüyerek yürüme, sessiz çabuk ve aynı tonda konuşma da var.

Tüm dünyada 6 milyon Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor ve her yıl binlerce kişiye yeni teşhis konuluyor. Şu anda hastalığın tedavisi yok.

Amerika’da, Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Merkezi tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırma, baş ağrısına karşı kullanılan “ibuprofen” adlı ilacın Parkinson’a yakalanma olasılığını %40 oranında azalttığını ortaya koydu. 6 yıl süren ve 136 bin hemşerinin katıldığı araştırma, haftada bir iki kez alınan “ibuprofen” tabletlerinin Parkinson riskini nerdeyse yarı yarıya azalttığını gösteriyor. Aspirin ve acetaminophen gibi ağrı kesici diğer ilaçların aynı etkiyi yapmadığı da belirlendi.

Ibuprofen, Nurofen, Artril, Act-3, Advil, Brufen, Dorival, Herron Blue, Panafen, Motrin, Nuprin ve Ipren gibi ticari adlarla pazarlanıyor.

Araştırmaya katılan uzmanlardan Alberto Ascheiro, ibuprofen’in sinir sisteminde hastalıkla ilişkili görülen bazı değişiklikleri önlediğini tahmin ediyor.

Ascheiro, şu anda halka Parkinson’a karşı ibuprofen almalarını tavsiye edilmesinin düşünülmediğini söyledi. Nedeni ise başta 65 yaşın üzerindekiler olmak üzere nüfusun küçük bir bölümünü etkilemesi.

Ascheiro, Parkinson'un kamu sağlığı açısından çok ciddi ve yaygın bir hastalık olmadığını, dolayısıyla milyonlarca kişiye ibuprofen almalarını önermenin doğru olmayacağını söylüyor.
Ayrıca yanlış kullanılması halinde, ibuprofen’in, mide ve karaciğer gibi organlarla üroloji sisteminde problemlere sebep olması mümkün.

Araştırmacılar şu anda ibuprofen’i Parkinson teşhisi konmuş kişiler üzerinde deniyor.

Amerikalı uzman ibuprofen’in Parkinson hastalarına etkisi ve hastalık sürecini yavaşlatıp-yavaşlatmayacağı konusunda uzun ve çok ciddi klinik araştırma yapılacağının açıkladı. Araştırmanın sonuçları Amerikan Neurology dergisinde yayınlandı.

XS
SM
MD
LG