Erişilebilirlik

Parkinson Hastaları İçin Akıllı Kaşık


Parkinson Hastaları İçin Akıllı Kaşık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00
Parkinson hastalarının karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri, hastalığın yol açtığı titremeler nedeniyle kendi başlarına yemek yiyememeleri. Ancak bu hastalar için şimdi bir umut ışığı var. Son teknoloji ürünü akıllı kaşık, Parkinson hastalarındaki titremeleri durdurmaya yarıyor.

Parkinson hastaları için yemek yemek, büyük bir sorun haline gelebilir.

Merkezi sinir sistemini etkileyen Parkinson’un en sık görülen belirtilerinden biri, hareketleri etkilemesi. Tabaktan ağza bir kaşık yemek götürmek bile çok zor olabilir.

Bu hastalar için müjdeli bir haber var. San Francisco’daki LiftLabs şirketinin ürettiği Liftware, Parkinson’a bağlı titremeleri izleyip kontrol altına alabiliyor.

Şirketin kurucusu Anupam Pathak, kullandıkları teknolojinin, en kaliteli fotoğraf makinalarındaki görüntü sabitleme sistemine benzediğini söylüyor: “Kaliteli fotoğraf makinalarında kullanılan teknolojiyi, elleri çok daha fazla titreyenlerin hareketlerini sabitlemek için ürettiğimiz Liftware’de kullandık. Nörolojik bozuklukları olanların elleri, hedeften yaklaşık 2 buçuk santim kayabilir. Aygıtın içindeki küçük bilgisayar, kullanıcının hareketlerini algılıyor, hareketin kasıtlı olup olmadığına karar veriyor, eğer kasıtlı değilse aygıtın ters yöne hareket etmesini sağlıyor.”

Kullanıcının el ve kol hareketlerindeki titremelere rağmen aygıt aynı seviyede durabiliyor. Böylece yemek dökülmüyor, kaşıkta kalıyor: “Akıllı kaşık inanılmaz bir fark yaratıyor.”

Anupam Pathak, “Bir Parkinson hastasının ilk kez kendi başına yemek yiyebilmesi çok büyük bir değişiklik,” diyor.

Akıllı kaşığın fiyatı 295 dolar. Liftlabs şirketi, kaşığı alacak maddi gücü olmayanlar için bağış da kabul ediyor.

Pathak, “İnternet sitemizde bağış bölümü var. İstediğiniz kadar bağış yapabilirsiniz. Yeterli miktarda para toplandığında Uluslararası Parkinson Vakfı’na ya da diğer Parkinson derneklerine ürünümüzü bağışlıyoruz.Onlar da, dar gelirli Parkinson hastalarına yardım ediyor,” şeklinde konuşuyor.

Liftware şu anda sadece normal kaşık satıyor ancak Anupam Pathak, daha derin çorba kaşığı ve çatalın da yakında piyasaya sürüleceğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG