Erişilebilirlik

Paris’te Tel Aviv Alarmı


Charlie Hebdo ve ardından gelen cihatçı saldırılarla sarsılan Fransa’da şimdi de, Paris Belediyesi’nin 13 Ağustos Perşembe günü düzenleyeceği ‘Tel Aviv Günü’nde saldırı yaşanması korkusu panik yarattı. Filistin yanlısı örgütler ve sol partiler, İsrail askerlerinin Gazze’de plajda Filistinli çocukları öldürmesinin birinci yılına denk gelen ve geçtiğimiz hafta bir Filistinli çocuğun yakılarak öldürülmesi nedeniyle yaşanan tansiyonu hatırlatarak, Tel Aviv gününün iptal edilmesi için çağrıda bulundu. Ancak Paris Belediyesi geri adım atmayınca İçişleri Bakanlığı çareyi 300 kişilik ek polis ve jandarma ekibi göndermekte buldu.

Paris Belediyesi’nin Seine Nehri kenarında her yaz düzenlediği “Paris Plaj”a, her sene dünyanın çeşitli ülkelerinden plajlar, sembolik olarak davet ediliyor. Geçtiğimiz yıllar Atina, Polinezya ve Brezilya plajlarını konuk eden Belediye, bu sene 13’üncüsü düzenlenen Konuk Plaj gününe Tel Aviv’i davet edince kıyamet koptu. Perşembe günü açılışı yapılması planlanan Tel Aviv Plajı’na Filistinlilerden, Filistini destekleyen dernek ve sivil toplum örgütlerinden ve sol partilerden sert tepki geldi.

“Terörist devletin propagandası”

Filistin’e destek veren Orta Doğu’da Adil Barış Koordinasyonu (Capjo-Europalestine), “Eğer bu uygunsuz etkinlik kaldırılmazsa, biz de oraya gelip bu etkinliği bütün gün protesto edeceğiz. Bu terörist bir devletin propagandasını yapan skandal bir karardır” diye açıklama yaptı. Radikal sol parti üyeleri Filistinli bir bebeğin öldürülmesiyle patlak veren son gerginlik nedeniyle Paris Belediyesi’ni uyararak, etkinliği iptal etmesini istedi. Sol Parti’den Paris Belediyesi’nde görev yapan Danielle Simonnet, “Seine nehrinde Tel Aviv günü düzenlemek bir ahlaksızlıktır” diye açıklama yapınca polemik daha da alevlendi.

Twitter üzerinden de “#TelAvivSurSeine hashtag’ıyla oluşturulan eylem çağrısında da sert ifadeler içeren öfkeli protestolar yer aldı. Mesajlarda 2014’te Gazze’de plajda çocukların öldürülmesini hatırlatan fotoğrafların da yer aldığı mesajlarda, “İsrail Aparthayd’ını destekleyen” Belediye protesto edildi.

300 ek güvenlik görevlisi

Ancak tepkilere rağmen, Belediye Başkan Yardımcısı Bruno Julliard, “Bu etkinliği iptal etmeyeceğiz, iptal etmek radikalleri güçlendirmek anlamına gelir” dedi. Bunun üzerine “Yüksek tehdit” alarmı veren İçişleri Bakanlığı, mevcut güvenlik önlemlerine ek olarak 300 polis ve jandarma erinden oluşan 4 güvenlik ünitesinin daha plajın etrafında görev yapmasını kararlaştırdı. Charlie Hebdo saldırısının ardından Paris’in Sarcelles banliyösünde patlak veren ve radikal müslümanlar ile yahudiler arasında patlak veren çatışmaların benzeri bir çatışmadan korkan polis, Twitter üzerinden yapılan yazışmaları ve telefon görüşmelerini de dinlemeye aldı.

Le Figaro gazetesine konuşan Çevik Kuvvet Polisleri sendikası yetkilisi, “Sarcelles’de olup bitenleri gördükten sonra bu tip organizasyonları yapmak ne kadar doğru? Güvenlikçi olarak akılımıza ilk gelen kanlı şekilde biten Sarcelles olayları” diyerek uyardı.

Paris Belediye Başkanı: “Boykot değil diyalog”

Tepkilerin artması üzerine Le Monde gazetesinde “Niçin Tel Aviv’i davet ettik” başlıklı bir yazı yazan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Tel Aviv açık ilerici bir kent. Cinsel azınlıklar dahil bütün azıklıklara saygılı, yaratıcı bir kent. Filistinli bir çocuğun yakılarak öldürüldüğü son olaylarda, çocuğun ailesiyle en büyük dayanışmayı Tel Aviv halkı sergiledi. Üstelik Tel Aviv muhalefetin yönettiği bir kent. Netenyahu Hükümeti’nin yaptıklarını, İsrail halkını ve kendi kendimizi cezalandırmadan da boykot edebiliriz. Gelin önyargılarımızdan sıyrılarak boykot etmek yerine karşılıklı konuşalım” dedi.

Tel Aviv Belediye Başkanı Eitan Schwartz da Paris Belediye Başkanı Hidalgo’nun cesaretini kutlayarak,

"Örnek Paris Belediye Başkanı halklar arasında köprüler kuran ve barışın ilerlemesine hizmet eden başkandır” dedi.

XS
SM
MD
LG