Erişilebilirlik

Paris'te Protestolar Büyüyor 107 Kişi Gözaltına Alındı


Paris'te göstericilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor

Fransa’da akaryakıt zamlarını protesto ederek başlayan Sarı Yelekliler hareketi, ülke genelinde 3’üncü kez büyük eylem düzenledi. Paris’te ‘lüksün’ sembolü Champs Elysees caddesinde toplanan Sarı Yelekliler, hükümetten Ocak ayında uyglanması planlanan akaryakıt vergilerini geri çekmesini istedi.

Sabah saatlerinden itibaren Champs Elysees’ye gelmeye başlayan Sarı Yelekliler, geçtiğimiz hafta yaşanan eylemlerin şiddeti nedeniyle yoğun güvenlik bariyerlerinden geçti. Ancak Champs Elysees caddesinin alt bölümünün gösterilere kapatılmasına karşı çıkan Sarı Yelekliler, polisle uzun süre pazarlık ederek, caddenin açılması konusunda ikna etmeye çalıştı. Polisin izin vermemesi üzerine göstericiler bariyerleri kaldırmaya çalışınca, arbede yaşandı. Polis bariyerlere saldıran göstericileri göz yaşartıcı gazla ile dağıttı.

Olaylarda şu ana kadar en az 107 kişi gözaltına alındı.

Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor
Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor

Chapms Elysees caddesine açılan 20 kadar sokak polis tarafından tutuldu. Caddeye girmek isteyenler üst ve çanta aranması ile kimlik kontrolünden geçirildi. Elysee Sarayı ve Louvre Müzesi arasında bulunan alan gösterilere tümüyle kapatıldı. Gösterilerin güvenliğini sağlamak için yalnızca Champs Elysees’de 5 bin polis ve jandarma görev aldı.

İçişleri Bakanı alanda

İçişleri Bakanı Christophe Castaner, sabah saatlerinde göstericiler gelmeden güvenlik güçlerini ziyaret ederek, güvenlik önlemlerini yerinde denetledi. Görevli polislerle tek tek el sıkışan ve sohbet eden Castaner, önlemler konusunda da bilgi alışverişinde bulundu. Geçtiğimiz hafta yaşanan şiddet olaylarının ardından, bu hafta eylemlerin güvenliğinin sağlanması, yeni göreve gelen İçişleri Bakanı için de bir test niteliğinde olacak.

Alanda kısa bir açıklama yapan Castaner, “Kontrole gelmedim. Çünkü onlara güveniyorum. Ama selamlamak, teşekkür etmek istedim” dedi. Castaner, gösteri yapmak isteyen herkesin bu temel hakka sahip olacağını ancak şiddet olaylarına da müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Özellikle göstericilerin ve dükkan sahiplerinin güvenliğini sağlamak için polisin görev yaptığını vurgulayan Castaner, “Herkes buraya gelebilir. Ama silahla, kesici ve vurucu aletlerle girmelerini engelleyeceğiz. Hükümet olarak artık diyaloğa geçilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kuralsız kamu düzeni sağlanamaz” diye konuştu.

Gün boyu Fransa’nın pek çok kentinde de eylemler devam etti. Hiç bir sözcü ya da temsilci kabul etmeden hep birlikte hareket eden, ve eşi görülmeyen bir dayanışma sergileyen Sarı Yelekliler, gün boyu “Vergilere son”, “Macron istifa” sloganları attı.

Sarı Yelekliler’in hedefindeki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, tüm bu olaylar yaşanırken, 11 bin km. uzakta G 20 zirvesine katıldı.

Macron’un yokluğunda, krizi Başbakan Edouard Philippe yönetiyor. Hükümet, gün boyu Sarı Yelekliler’e “Artık yeni bir döneme girme ve diyalog” çağrısı yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG