Erişilebilirlik

Paris'te Erdoğan-Hollande Görüşmesi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Elysee Sarayı’nda görüştü. İki liderin görüşme gündemine Irak ve Suriye krizi ile iki ülke arasındaki ekonomik dosyalar oturdu. Hollande, Erdoğan’dan, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen Fransız cihatçı gençlerin durdurulması için alınacak önlemlerin artırılmasını istedi.

Başbakan Erdoğan ise, Türkiye’den geçen Fransız gençlerine ilişkin bir istatistik vererek, “Türkiye’nin turistik bir ülke olduğunu, bu nedenle denetimin güç olduğunu” dile getirerek, “Liste verin, gereğini yapalım” karşılığını verdi. Hollande, Türkiye Avrupa Birliği konusundaki desteklerinin süreceğini belirtirken, Erdoğan da, 2014 yılının AB yılı olması için çalışacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Avrupa turunu sürdüren Başbakan Erdoğan, Viyana’daki temaslarının ardından Paris’e geçti. Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan’ın yansıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Devlet Bakanı Emrullah İşler, Devlet eski bakanı Egemen Bağış ile Ulaştırma eski Bakanı, AK Parti Genel Başkan danışmanı Binali Yıldırım eşlik etti.

Erdoğan beraberindeki bakanlarla beraber Elysee Sarayı’na geçerek Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüştü. Elysee Sarayı’nda bir saat süren görüşmenin ana gündem maddesi, beklendiği gibi Irak ve Suriye krizi oldu.

Hollande’ın Türkiye ziyaretinin devamı niteliğindeki görüşmede, Suriye’de olduğu gibi Irak krizinde de Fransa ve Türkiye’nin görüş birliğinde olduğu dile getirildi.

Elysee kaynakları Hollande’ın, Suriye’ye giderek savaşan cihatçı Fransız gençlerinin Türkiye üzerinden geçişlerinin daha sıkı kontrol altına alınmasını istediğini bildirdi. Hollande, bu konuda Türkiye ile yakın bir işbirliği yürütmek istediklerini vurguladı.

Başbakan Erdoğan da, Hollande’a, Türkiye’nin turistik bir ülke olduğunu ve bu nedenle kontrolün zor olduğuna dikkat çekerek “Bize liste verin. O zaman gereğini yapalım” dedi. Başbakan Erdoğan, cihat saflarına katılmak isteyen 22 Fransız gencini sınır dışı ettiklerini, bölgede halen 200 kadar Fransız gencinin bulunduğunu dile getirdi.

AB ittifakı sürüyor

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre de, görüşmede, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine değinen iki lider, ticaret hacminin daha da artırılması için gayret gösterme konusunda mutabık kaldı.

Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak, yeni fasılların açılmasına yönelik çabaların önemine de değinildi. Hollande, Türkiye’nin AB yolculuğunu desteklemeye devam edeceklerini bildirdi. Başbakan Erdoğan da, bu çerçevede 2014'ün Türkiye açısından yeni bir “AB yılı” olmasına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Avrupa enerji güvenliği

Ukrayna krizinden bu yana Rusya’ya petrol bağımlılığını azaltmak amacıyla Kafkaslar ve Türkiye’ye yakınlaşmaya çalışan Hollande, Avrupa enerji güvenliği konusunu da gündeme getirdi.

Taraflar bu konuda Türkiye'nin oynayabileceği rol ve TANAP projesini de masaya yatırdı. İki lider, Irak ve Suriye'deki son gelişmelerin yanı sıra, Kırım meselesi de dahil olmak Ukrayna krizine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede, Dağlık Karabağ sorununa çözüm bulmaya yönelik çabalara da değinildiği bildirildi.

Erdoğan, Paris’ten sonra Lyon kentine geçerek burada UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) tarafından düzenlenen etkinliklere katılacak.

Erdoğan, Lyon’daki programı kapsamında 20 bin kişilik kapalı spor salonunda Türk vatandaşlarına hitap edecek. Bu arada Alevi dernekleri, Fransız sol partileri ve yerel halkın katılacağı bir grup da dışarıda, Place Carnot’da Başbakan Erdoğan’ı protesto eden bir gösteri düzenleyecek.
XS
SM
MD
LG