Erişilebilirlik

Paris'te Amansız Kovalama Sürüyor


Fransa’nın başkenti Paris’te ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo binasına saldırarak 12 kişiyi öldüren Cezayir asıllı iki kardeş Sait ve Şerif Kouachi’nin yakalanması için tam bir insan avı başlatıldı

Fransa genelinde 88 bin, başkent Paris’te 6 bin 500 polis ve asker halkın güvenliğini korumak ve zanlıları yakalamak için seferber oldu. Kaçarken kimliğini arabada unutan ya da bilerek bırakan Sait Kouachi’nin ihmali sayesinde polis kimlikleri belirledi. Paris’in kuzeyinde benzin ve yiyecek çalan iki kardeş ihbar edilince, polis amansız bir takip başlattı. Polis son olarak Kuzey Doğu’daki Picardie bölgesinde çemberi daralttı ancak Kouachi kardeşler hala ele geçirilemedi. İki zanlının El Kaide’nin Yemen koluna bağlı bir grupla hareket ettikleri iddiası öne çıktı.

Kendi kimliği ele verdi

Fransız polisinin, 12 kişiyi büyük bir soğukkanlılıkla öldüren Sait ve Şerif Kouachi kardeşler kendi kendilerini ele verdiler. Polis kaynaklarına göre Kouachi kardeşlerden Said Kouachi, kimliğini cinayet yerinden kaçtıktan sonra Port de Pantin’da terkettikleri siyah Citroen marka aracın içinde düşürdü. Kimlik kartını bulan polis zaten poliste “cihatçı örgütlerle bağlantı” suçundan kaydı bulunan iki kardeşi bulmak için harekete geçen Fransız polisi önce isim benzerliğinden Pantin’de yanlış bir adrese girdi. Ardından Sait Kouachi’nin eşiyle yaşadığı Genvilliers kentindeki adrese gelerek aramaya devam etti. Ardından kayınbiraderi Murad Hamid’in yaşadığı Reims kenti ile Ardennes bölgesindeki Charleville-Mezieres kentinde polis iki zanlının izini sürdü. Ancak tek bir iz bulamadı.

Polis gece boyunca da Kouachi kardeşlerin yakınları ve örgüt bağlantılarının olduğu adreslere baskın düzenleyerek Reims kentinde 4, Charleville-Mezieres kentinde 2, Genvilliers’de de 1 kişi olmak üzere toplam 7 kişiyi göz altına aldı.

Mourad Hamid, cinayetin gerçekleştiği gece 23.00 sularında “Saldırıya karışmadım” diyerek teslim oldu. Murad’ın arkadaşları o gün “arkadaşlarının okulda derslere” katıldığını belirterek, Murad Hamid’in masum olduğunu dile getirdiler.

Öldüren de ölen de Müslüman

Bütün dünyanın gözleri önüne serilen katliam videosunda, yerde yatan yaralı polis memurunu da“ateş etme” dediği halde acımasızca başından vurarak öldüren iki saldırganın kubanı olan Ahmed Merabet adlı bir Müslüman olduğu ortaya çıktı. Yakın bir karakolda görev yapan ve bisikletiyle devriye gezerken silah seslerini duyunca olay yerine gelen 42 yaşındaki Ahmed Merabet’ın da Cezayir kökenli bir Müslüman olduğu anlaşıldı.

İkinci kabus: 1 ölü daha

Fransızlar gece geç saatlere kadar televizyonlarının başına kilitlenerek gece geç saatlere kadar katillerin yakalanıp yakalanmadığı haberini bekledi. Ancak Fransızlar, Perşembe sabahına yeni bir kabusla uyandılar. Paris’in banliyölerine açılan kapılarından Port de Chatillon çıkışında iki polis saldırıya uğradı. Polislerden bir tanesi yaşamını yitirdi. Bir trafik kazası bildirimi üzerine olay yerine gelen polis memuru kaza yapan araçlara yaklaşırken kazaya karışmayan Renault Clio marka otomobilden çıkan 1.85 m. boyunda, magrep tipli, siyah kıyafet ve kurşun geçirmez yelek giyen bir kişi, elindeki tabanca ve taramalı silahla polislere ateş etti. Olay yerinden kaçan saldırgan halen aranıyor. Genç kadın polis memuru olay yerinde yapılan bütün müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Polis olayın hemen ardından 52 yaşında bir kişiyi yakaladı ancak şüphelinin avukatı “Müvekkilim sadece yanlış yerde yanlış zamanda bulundu. Olayla bir ilgisinin olmadığı anlaşıldı” dedi. Polis akşam saatlerinde ikinci bir şüphelinin daha yakalandığını duyurdu. Ancak ne şüphelinin ne de bu saldırının Charli Hebdo saldırısıyla bir ilgisi olup olmadığı konusunda belirgin bir açıklama yapılamadı.

Benzin istasyonunda görüldüler

Montrouge saldırısının hemen ardından, saat 10.30 sularında Charli Hebdo’ya saldıran iki kardeş, Paris’in kuzeyindeki Aisne bölgesinde Longpont yakınlarındaki bir benzin istasyonuna saldırarak benzin ve yiyecek çaldılar. İstasyonun sahibinin polisi araması üzerine yüzlerce özel tim görevlisi polis Longpont’da arama operasyonu başlattı. Puma helikopterleri ve Fransız ordusuna mensup uzman ekiplerin de yardımıyla havadan ve karadan aranan katiller Gri bir Renualt ile Paris istikametine doğru kaçmaya başladılar. Polis bu sefer kulöanılan gri Renault Clio’yu Val de Marne bölgesindeki Arceuil kentinde buldu. Arabanın içinde siyah cihat bayrakları ve çok sayıda molotof kokteyli vardı. Sonunda Fransız polisinin katilleri Longpot Ormanı’nda kıstırdıkları dile getirildi. Ancak polis aramasından da sonuç alınamadı. Paris ve banliyölerinde ikinci gece de yoğun aramalar sürdü.

El Kaide’nin Yemen kolu

Gün boyunca Fransa’nın çeşitli kentlerinde Müslüman yurttaşlara karşı çeşitli saldırı girişimleri yaşanması da ülkede endişe yarattı. Akşam saatlerinde açıklama yapan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, cinayetin gerçekleştiği 7 Ocak sabahından bu yana başkent Paris’te 6 bin 500, Fransa genelinde ise 88 bin güvenlik görevlisinin seferber olduğunu kaydetti. Bakan Cazeneuve Charlie Hebdo saldırısı ile Montrouge saldırısı arasında bir bağlantının tespit edilmediğini de açıkladı. Cazeneuve saldırganların bu saldırıyı tek başına mı yoksa bir cihatçı örgütle mi işlendiği konuusnda henüz bir netlik sağlanamadığını da kaydetti. Ancak görgü tanıklarının ifadesine göre iki kardeş, “El Kaide’nin Arap Yarımadası branşı” adına (d'Al-Qaida dans la péninsule arabique (Aqpa), hareket ettiklerini dile getirdi. Katillerin kapıyı açması için zorldığı karikatürist Coco’ya “El Kaide adına” hareket etiklerini söyledi.

“Ulusal bütünlük” kavgası

Saldırının ardından iki kez güvenlik zirvesini toplayan François Hollande, cinayet akşamı halkın karşısına çıkarak “Cumhuriyet saldırıya uğramıştır. Bu saldırı Fransa’ya yapılmıştır” diyerek herkesi “bu barbar saldırı karşısında ulusal birliğe” davet etti. Hollande, bu çerçevede ana muhalefet lideri UMP Genel Başkanı Nicolas Sarkozy’yi de Elysee Sarayı’na çağırarak ülke genelinde Pazar günü yapılacak potesto gösterisine destek vermeye çağırdı. Ancak İslamofobi söylemleri ile tepki çeken aşırı sağ parti Fornt National (Ulusal Cephe) lideri Marine Le Pen ile görüşmedi. Ulusal birlik çağrısından dışlanan Le Pen de, “Bunu yapanlar ülkeyi böler ve bunun sorumluluğunu da alırlar” diyerek uyardı. Hollande davet ederse bu gösteriye katılmaya hazır olduklarını açıklayan Le Pen’in, saldırıların ardından yaptığı “yeniden idam cezalarının getirilmesi için referandum” çağrısı da tepki topladı. Ülkedeki müslüman toplumunun temsilcileri de gün içinde bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı ve “Allah adına ypaılan bu saldırının İslam’la ilgisi olmadığını ve kınadıklarını” dile getirdiler.

Pazar günü yapılacak “ulusal birlik” gösterisine toplumun tüm kesimlerinden, tüm dinlerin temsilcilerinden ve siyasetçilerden destek geldi.

Fransızlaqr da 2 gündür sokaklara dökülerek “Je Suis Charlie/Ben Charlie’yim” pankartlerı ve ellerinde kalemlerle Fransa tarihinin en kanlı cinayetini protesto ettiler.

Pantheon çağrısı

Charlie Hebdo’nun Genel Yayın Yönetmeni “Charb” imzasıyla tanınan Stephane Charbonnier’in hayat arkadaşı eski bakan Janette Bougrab, TF1 televizyonuna çıkarak, “Bu cinayet bile bile işlendi. Engellenebilirdi. Fransa bunu engelleyebilirdi. Bu hiç olmamalıydı. Bu insanlar inandıklarını sonuna kadar savunarak, başları dik öldüler. Fransa için öldüler. Fransa için ölen herkes gibi devlet anıt mezarlığı Pantheon’a gömülmeliler” diye konuştu.

1 milyon adet basılacak

Ülkedeki gazeteciler de neredeyse tüm karikatüristlerini kaybeden Charlie Hebdo dergisi ile dayanışma sergiledi. Tüm kazatele kara manşetler çıktı, tüm televizyonlar “Je suis Charlie” yazısıyla yayın yaptı. Liberation gazetesi binasız kalan dergi çalışanlarına binalarını açtı. Le Monde gazetesi ve Canal Plus televizyonu gazetenin yeniden basılması için maddi destek verdi. Hükümet, derginin yaşayabilmesi için medya destek fonundan Charlie Hebdo’ya 1 milyon Euro yardım yapılacağını açıkladı. Dünyadan ve ülkeden pek çok karikatüristten de 8 sayfa çıkacak derginin yeni sayısına destek yağdı. Charli Hebdo, önümüzdeki Çarşamba günü 1 milyon adet basacak.

XS
SM
MD
LG