Erişilebilirlik

“Paris’teki Saldırıların İslamiyet’le İlgisi Yok”


Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Paris’teki olaylar sonrasında Müslümanlar'a şüpheyle bakılmamasını istedi ve “Paris’teki saldırıların İslamiyet ile hiçbir ilgisi yok,” dedi. Berlin Parlamentosu milletvekili Hakan Taş da saldırının Almanya’daki diyalog çalışmalarına zarar verdiğini söyledi

Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırısı sonrasında benzer bir eylem korkusu ile endişeye kapılan komşu Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan Müslümanların çok büyük bir kesimiyle çok iyi ilişkilere sahip olduklarını söyledi ve hangi inançtan olursa olsun Almanya’da yaşayan herkesin hayatını korumak için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Merkel, Almanya’daki Müslüman örgütlerinin terör saldırılarına karşı açık tavır koyduklarını da söyledi.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:11 0:00

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise Müslümanlara toptan şüpheli olarak bakılmaması gerektiğini belirtti ve “Paris’teki saldırıların İslamiyet ile hiçbir ilgisi yok,” şeklinde görüş belirtti. Paris’teki olayla Almanya’daki Müslümanların bazı çevreler tarafından zan altında bırakıldığını ve bunun kabul edilemez bir olay olduğunu söyleyen Adalet Bakanı Heiko Maas ise bugün Berlin'deki Şehitlik Camisi’ni ziyaret ederek Müslümanlarla dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Maas burada yaptığı açıklamada, “Teröristlerin kazdığı kuyuya düşmemeliyiz. Özgürlük ve hukukun üstünlüğü kısıtlanamaz. Onların istediği ise budur,” dedi.

Çok sayıda muhafazakar politikacı, radikal İslamcılarla daha sert mücadele için Almanya'daki terör yasalarının daha da caydırıcı nitelik kazanması gerektiğini, terörle mücadelede bazı özgürlük haklarının da kısıtlanabileceğini savunmuştu.

Öte yandan Almanya’daki Türk Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri de terör olayını kınamayı bugün de sürdürdü. Bazı camilerde Cuma hutbesi öncesinde terör eylemini kınayan açıklamalar yapılırken, çok sayıda Türkiye kökenli Müslüman sivil toplum kuruluşu Köln’de basın toplantısı düzenleyerek, Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıyı ortak bir açıklamayla kınadı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, İslam Kültür Merkezleri Birliği, İslam Konseyi, Almanya Müslümanları Merkez Konseyi, İslam Toplumu Milli Görüş ve Avrupa Türk İslam Birliği'nin yanında Avrupa Caferiler Birliği ve Almanya Alevi İslam Birliği’nin ortak açıklamasında söz konusu örgütlerin Paris'teki saldırıyı kesin ve açık bir dille kınadıkları duyuruldu. Almanya İslam Konseyi Başkanı Ali Kızılkaya hiçbir dinin teröre izin vermediğini, saldırının birlikte yaşam ve toplumsal huzuru hedef aldığını söyledi.

Müslüman dernek ve sivil toplum kuruluşlarının teröre mesafeli durduklarını önümüzdeki günlerde Berlin’de gerçekleştirecekleri geniş katılımlı bir mitingle tüm topluma ilan edecekleri de açıklandı.

Sol Parti Berlin Parlamentosu milletvekili Hakan Taş, Amerika’nın Sesi Türkçe’ye verdiği demeçte saldırının Almanya’daki diyalog çalışmalarına ve uyum sürecine de zarar verdiğini belirterek, topluma İslam'la şiddetin bağdaşmadığı olgusunun daha etkili bir biçimde anlatılması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG