Erişilebilirlik

Paris'te ‘Teröre Lanet’ Yürüyüşü


Fransa Cumhurbaşkanı Francoise Hollande Paris'teki yürüyüşte diğer devlet ve hükümet başkanlarıyla

'Fransa’nın 11 Eylül’ü' olarak değerlendirilen saldırıların ardından dünyanın pek çok kentinden gelen liderler, siyasi partiler, örgütler, dernekler, dini temsilciler ve halk Paris’te ve Fransa’nın tüm kentlerinde yapılan saldırıları kınadı. Gösteriye Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı

Paris’te tarihi gün. Fransa’nın başkenti Paris , önce 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisine, ardından da Montrouge kenti ve bir Yahudi marketine yapılan saldırılarda yaşamını yitiren 17 kişiyi anmak ve terörü lanetlemek için toplanacak milyonların gerçekleştireceği tarihi bir gösteriye ev sahipliği yaptı.

“Fransa’nın 11 Eylül’ü” olarak değerlendirilen saldırıların ardından dünyanın pek çok kentinden gelen liderler, siyasi partiler, örgütler, dernekler, dini temsilciler ve halk Paris’te ve Fransa’nın tüm kentlerinde yapılan saldırıları kınadı.

Paris’te yapılacak gösteriye Türkiye’den Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Devlet Başkanı Mariano Rajoy, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başşkanı Mahmud Abbas, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Proşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Belçika, Finlandiya, İsveç Lüksemburg, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Norveç, İsviçre, Nijerya, Mali, Kosova başbakanları ile Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB Yüksek Temsilcisi Federica Morgherini, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland katıldı. Amerika’yı Adalet Bakanı Eric Holder temsil etti.

Gösteriye eski cumhurbaşkanları ve muhalefet partileri de katılıyor. Kendilerinin gösteriden dışlanmaya çalışıldığını savunan aşırı sağ Front National lideri Marine Le Pen gösteriye katılmak isteyen partizanlarına başkent dışındaki gösterilere katılma çağrısı yaptı.

Elysee’de Buluşma

Cumhurbaşkanı François Hollande, yerel saatle 15.00’te başlayacak protesto gösterileri öncesinde Elysee Sarayı’nda liderlerle görüştü. Ardından liderle birlikte Nation Meydanı’nda yürüyüşe katıldı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de bu vesileyle Fransa’ya gelen İçişleri bakanları ile bir araya gelerek ‘güvenlik ve terörle mücadelede ortak politikalar’ konusunu görüştü.

Dünyanın pek çok ülkesinden politikacının gösteriye katılması güvenlik önlemlerinin daha da arttırılmasına yol açtı. Toplam 56 motosikletli ekip, liderlere eskort etmek için görevlendirildi. Tarihi sayıda katılımın yaşanacağı bu gösteride güvenliğin sağlanması için 2 bin 200 kişi görev yapacak. Liderleri korumak için 150 sivil polis ve 20 yüksek koruma ekibi görev aldı.

Katılımın geniş olması ve güvenliğin etkin olarak sağlanabilmesi için iki ayrı koldan yürüyüşe geçildi Republique meydanından başlayacak 3 km’lik yürüyüş Nation Meydanı’nda sona erdi. Eylem sonrası katılımcıların dağılmasının kolaylaştırılması için Vincennes meydanına yönelen bir güzergah daha açık tutuldu.

‘Elit nişancılar’ iş başında

Güvenlik güçleri özellikle iki büyük riske karşı önemli hazırlık yaptı: Birincisi kalabalığa bir aracın giriş yapması riski. İkincisi kalabalığın içine ya da güzergah üzerindeki binaların balkon ya da çatılarına yerleşebilecek saldırganların kalabalığa saldırması riski. Bu nedenle Fransız polisinin “Tireur d’elit/elit nişancılar” dediği özel birlikler, yürüyüş yolunun kenarındaki binaların balkon ve çatılarında konuşlanarak riski engellemeye çalıştı.

Tüm güzergah üzerindeki arabalar da çekilerek güzergah üzerine park etme yasağı getirildi. Liderlerin yürüyüşe katılarak bir kaç yüz metre yürüyeceği Voltaire meydanında tüm araçlar geceden boşaltıldı.

Kamusal alanda büyük önlem

Gün boyu eylemcileri gösteri alanına taşıyacak toplu taşım araçları ve garlar gözlem altında tutuldu. Tüm toplu taşım araçları bedava olacak. Eylem alanı etrafındaki metro istasyonları ulaşıma kapatıldı. Paris’in, medya binaları, dini kurumlar, okullar, ibadet yerleri, kamu binaları, büyükelçilikler gibi hassas noktalarını 2 bin polis ve 1350 asker korudu.

Gösteriye katılacak siyasi partiler ve sendikalar da, özellikle kendi üyelerinin gösteri düzenine uymasını sağlayarak, güvenlik önlemlerine katkı yaptı.

XS
SM
MD
LG