Erişilebilirlik

Paris'te Rehine Krizi Son Buldu


Fransa'nın başkenti Paris'te, Türk mahallesi olarak da bilinen 10'uncu bölgede, Rue Des Petites Ecuries üzerindeki işyerine giren bir şahıs, içeride bulunan kişileri rehine aldı. Elinde bir bomba ve gaz bidonu olduğunu söyleyen saldırgan, polisle temasa geçerek İran Büyükelçisi ile bağlantı kurulmasını istedi. Zanlı ile 4 saat müzakere eden polis, sonunda operasyonla rehineleri sağ kurtarmayı, zanlıyı da canlı olarak yakalamayı başardı.

Öğleden sonra saat 16.00 civarında Rue des Peties Ecuries'de 45 numaralı binaya giren zanlı, bina içerisinde bir kişiyi tokatlayarak yüzünden yaraladı. Saldırganın üzerine gaz dökmesi esnasında kaçmayı başaran kişi, polisi arayarak yardım istedi.

Paris'te Türk Mahallesi'nde Rehine Krizi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

Zanlı, binanın zemin katında bulunan Mixicom adlı reklam firmasına girerek içeride bulunan 1'i hamile bir kadın olmak üzere 3 kişiyi rehine aldı. Olay yerine çok sayıda polis ve ilk yardım ekibi ulaşırken, mahalle de polis kordonu altına alındı.

Polis ekibine, rehine olaylarında uzman müzakere ekibi de katıldı. Zanlı ile uzman ekip arasındaki müzakereler 3 saati aşkın bir süre devam etti. Müzakereler sırasında saldırgan, hamile kadını serbest bıraktı.

Başından beri terör saldırısı ihtimalini değerlendirmeye almayan Fransız polisi, zanlının daha çok psikolojik nedenlerle böyle bir eylemde bulunduğu olasılığını ön plana aldı.

İran büyükelçisi ile temas istedi

Müzakerelerde, zanlı İran büyükelçisi ile bağlantı kurulmasını ve İran büyükelçisi aracılığıyla Fransız hükümetine bir mektup iletmek istediğini söyledi. Bir süre daha zanlı ile konuşarak eyleminin gerekçesini anlamaya çalışan polis, sonunda saatler 20.00'ye yaklaştığında operasyon başlattı. Zanlıyı canlı olarak ele geçirmeyi, rehineleri de sağ kurtarmayı başardı. Zanlı'nın 2 rehinden birinin üzerine gaz döktüğü, 30 yaşlarındaki diğer rehinenin ise ağlayarak binadan çıktığı görüldü.

Polis kaynakları, müzakereler sırasında zanlının 11 Eylül'den, terörist Muhammed Merah'a, hatta Fransa'da kaçırılarak tecavüz edildikten sonra öldürülen Maylise olayına kadar pek çok nedenle bu eylemi gerçekleştirdiğini dile getirdi. Polis, zanlının psikolojik sorunları olduğunu ve psikolojik testlerden geçirileceğini dile getirdi.

XS
SM
MD
LG