Erişilebilirlik

Paris’te Asker İntihar Etti Asker Eşleri Sokağa Döküldü


Louvre

Fransa’da birbiri ardına yaşanan terör saldırılarını engellemek amacıyla oluşturulan Sentinelle Operasyonu çerçevesinde Paris’te görev yapan bir asker, Savunma Bakanlığı binasında başına sıktığı kurşunla intihar etti. Eşlerinin içinde bulunduğu fiziki ve psikolojik şartları dile getiren asker eşleri ise Paris’te eylem düzenledi.

Dram, Savunma Bakanlığı’nın askerler için tahsis ettiği Paris’in 7’inci bölgesindeki binasında meydana geldi. Binanın ikinci katındaki odasında beynine kurşun sıkan genç askerin, Cuma gecesi görevde kullanılmak üzere kendisine verilen 5,56 kalibrelik Famas marka otomatik tüfeğiyle intihar ettiği bildirildi. Arkadaşları tarafından hayata döndürülmeye çalışılan asker, hızla gelen ilk yardım ekiplerinin de tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı.

Kara Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, genç askeri intihara sürükleyen nedenleri açıklamak için henüz çok erken olduğu ve olayla ilgili polis soruşturması başlatıldığı duyuruldu.

Fransa’da 2016 yılında da, Paris’in ünlü lüks alışveriş mağazası Galerie LaFayette’in bodrum katında bir asker, aynı yıl Paris’te Val de Grace Hastanesi’nde de bir başka asker intihar etmişti.

Olaydan yalnızca bir gün sonra asker eşleri, genç askerin intihar ettiği yere yalnızca bir kaç yüz metre uzaklıkta, devletin eşlerine uyguladığı muameleyi protesto etmek için eylem düzenledi. Cumartesi günü İnvalides Meydanı’nda toplanan eşler, Temmuz ayından bu yana oluşturdukları, ‘Arka Bahçe’ ve ‘Asker eşleri öfkeli’ adlı Facebook gruplarında eşlerinin sorunlarına dikkat çekmeye çalışıyor. Üye sayısı 5 bin 200’e ulaşan Facebook sayfasından örgütlenen asker eşleri, üniforma dünyasının sessizlik geleneğini’ kırarak ender bir eyleme imza attılar.

Kadınlar Fransız ordusu için sembolik bir mekan olan İnvalides Meydanı’nda düzenledikleri eylemlerinde, eşlerinin son derece kötü koşullarda çalıştıklarına dikkat çektiler. Askerlerin ne zaman, ne mekan belli olmadan çalıştıklarını, çoğu zaman depo, hangar gibi mekanlardan dönüştürülen böcekli, bitli, pireli lojmanlarda uyuduklarını, çoğu zaman yemek saatlerini atlayarak çalıştıklarını, mesai saati olmadığı için aile yaşamının kalmadığını anlatan kadınlar, bütün bunlara karşılık canlarını siper eden eşlerinin terör örgütlerinin hedefi olması nedeniyle her an ölüm haberinin gelebileceği korkusuyla yaşadıklarını dile getirdiler.

Asker maaşlarının ödenmesi konusunda da sıkıntılar yaşandığını, yaralananların gazi statüsünün tanınması ve yardım edilmesi sürecinin uzun olduğu, eşlerinin uzun saatlerde ve düşük ücretlerde çalışmalarından da şikayet ettiler. Eşler, “Oğullarımız, eşlerimiz ve çocuklarımız için daha onurlu çalışma koşulları istiyoruz” sözleriyle şikayetlerini seslendirdiler.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, yurt içinde ve yurt dışında pek çok operasyona katılan Fransız ordusundaki yorgunluğa rağmen ordu bütçesinde kısıntıya gitmesi ve bu nedenle kendisiyle tartışan Genelkurmay Başkanı’nın istifasını istemesi de ordudaki huzursuzluğu artırıyor.

Paris’te Bataclan Konser Salonu ve bazı kafelere yapılan terör saldırılarının ardından getirilen ve askerin şehir içini koruduğu Sentinelle Operasyonu çerçevesinde 7 bin asker görev yapıyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG